Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zagrożenia przy wypłatach z bankomatów

ZAGROZBANKOMATCznF

Niemal codziennie dokonujemy transakcji korzystając z bankomatów. Urządzenia te są ogromnym ułatwieniem dla osób posiadających konta bankowe. Pozwalają na bardzo wygodny dostęp do pieniędzy przez całą dobę. Jednak, czy bankomaty są bezpieczne? W ostatnim czasie wiele się mówi o skimmingu.

Czym właściwie jest skimming? 

Jest przestępstwem polegającym na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza w celu wytworzenia kopii i wykonywania nieuprawnionych płatności za towary i usługi, lub wypłat z bankomatów.          

Z całą pewnością musimy zadbać o swoje własne bezpieczeństwo. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę podczas wypłaty gotówki z bankomatu na kilka istotnych wskazówek. Na początek należy zawsze dokładnie obejrzeć urządzenie. Jeśli zauważymy jakikolwiek podejrzany element dołączony do bankomatu zrezygnujmy z korzystania z niego.  Każdy fragment wyglądający podejrzanie powinien wzbudzić naszą ostrożność (naklejki, taśmy, nakładki, elementy wystające z otworu do którego wkładamy kartę). 

Po włożeniu karty, w trakcie wprowadzania numeru PIN warto  zasłonić klawiaturę drugą ręką. Dzięki temu nikt nie wejdzie w posiadanie naszego numeru PIN, gdyby na bankomacie znajdowała się zamontowana przez złodziei kamera. Przestępcy (tzw. skimmerzy) najczęściej montują na klawiaturze bankomatu nakładkę „zapamiętującą” wprowadzany PIN. Dodatkowo montowane jest urządzenie sczytujące dane z paska magnetycznego karty. Jak rozpoznać niebezpieczeństwo? Fałszywa klawiatura wystaje z urządzenia, można dostrzec, że jest innej barwy, a nakładka sczytująca dane z paska jest mocowana na zewnątrz bankomatu – w miejscu, do którego wkładamy kartę.

ZANIM DOKONASZ TRANSAKCJI W BANKOMACIE, SPRAWDŹ CZY:

- Czytnik kart w bankomacie wygląda podejrzanie.

- Klawiatura bankomatu wystaje ponad poziom obudowy.

- Czoło bankomatu posiada elementy nie pasujące do ogólnego kształtu (np. kamery skierowane na klawiaturę bankomatu).

- W pobliżu czytnika kart istnieją pozostałości po kleju, zarysowania, lub opiłki metalu.

- Jeśli nie jesteś przekonany co do wyglądu bankomatu możesz skorzystać z innego, poinformuj jednak instytucję finansową o swoich podejrzeniach.

- W miarę możliwości korzystaj z bankomatów zlokalizowanych w placówkach instytucji finansowych. 

- Zawsze zasłaniaj klawiaturę podczas wprowadzania kodu PIN.

NASZE RADY:

- Śledź wyciągi bankowe i sprawdzaj, czy wszystkie operacje wykonane z Twojego konta są operacjami wykonanymi przez Ciebie. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości – zgłoś się do banku czy SKOK. 

- Jeśli zauważysz coś podejrzanego wskazane jest zawiadomienie  instytucji finansowej i policji.

- Unikaj bankomatów w odludnych miejscach, z dala od kamer monitoringu.

- Zwróć także uwagę na prowizję. Jeśli często wypłacasz gotówkę z bankomatów, najlepiej skorzystać z oferty banku lub SKOK, który dysponuje szeroką siecią bankomatów. Będziesz miał szybki dostęp do swoich pieniędzy oraz wypłaty bez prowizji. Należy bowiem pamiętać, że wypłaty gotówki w dowolnym bankomacie (nie w „naszym”) obarczone są prowizją. 

Iwona Karmasz 

Słowa kluczowe: Bankomaty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.