Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zadatek, czy zaliczka?

01-ZADATEKZALICZKACznF

Szczególnie przy podpisywaniu umowy przedwstępnej dotyczącej zakupu mieszkania warto zwrócić uwagę, czy realizowana przedpłata części jego wartości traktowana jest jako zaliczka, czy zadatek. Dlaczego? Bo zerwanie umowy może okazać się drogim interesem.

Zaliczka a zadatek

Niezmiernie ważne jest to, że jeśli umowa przedwstępna nie precyzuje charakteru przedpłaty, to zawsze traktowana jest ona jako zaliczka. Ta jest, opisywaną zapisami kodeksu cywilnego, płatnością części ustalonej ceny. Po spełnieniu świadczenia, tu zakupie mieszkania, jego cena pomniejszana jest o wartość wcześniej przekazanych sprzedawcy środków. Faktycznie jednak zaliczka nie stanowi zabezpieczenia umowy. O nim możemy mówić dopiero w przypadku płatności zadatku, który opisywany jest artykułem 394 kodeksu cywilnego. Także zadatek rozliczany jest przy płatności końcowej za dane świadczenie. Różnice między zadatkiem, a zaliczką pojawiają się jednak, gdy do spełnienia świadczenia umownego nie dojdzie, tj. gdy któraś ze stron umowy nie dotrzyma jej postanowień.

Gdy rozmyśli się sprzedawca

Jeśli do spełnienia świadczenia umownego nie dojdzie z winy sprzedającego, a kupujący wpłacił już zaliczkę, to jest ona mu zwracana w pełnej wysokości. Jeśli jednak kupujący wpłacił zadatek, to sprzedający musi zwrócić mu dwukrotność wpłaconego zadatku, tzn. jeśli kupujący wpłacił 12 tysięcy złotych zadatku, a sprzedający rozmyślił się, to musi on zwrócić kupującemu dokładnie 24 tysiące złotych.

Gdy rozmyśli się kupujący

Jeśli kupujący wpłacił zaliczkę, jednak po pewnym czasie zrezygnował z kupna, to zaliczka mimo wszystko zwracana jest mu w pełnej wysokości. Jeśli jednak wpłacił on zadatek, to sprzedający ma prawo do jego zatrzymania w całości – nawiązując do powyższego przykładu: kupujący straciłby 12 tysięcy złotych.

Co ważne, zarówno zaliczka, jak i zadatek zwracane są w całości potencjalnemu kupującemu, jeśli do realizacji umowy nie doszło z winy obu stron umowy. Do zwrotu stu procent zaliczki lub zadatku dojdzie także wtedy, gdy realizacja umowy nie była możliwa na skutek wystąpienia okoliczności niezawinionych przez żadną ze stron umowy. Warto więc upewnić się czy wpłacamy zaliczkę, czy zadatek po to, by boleśnie nie odczuć straty naszych pieniędzy, lub skutecznie egzekwować zwrot w odpowiedniej wysokości, gdy nie dojdzie do sprzedaży mieszkania z winy sprzedającego.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.