Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zacząć oszczędzanie

ZACZACOSZCZEDZANIECznF

Najpierw trzeba określić ile możemy systematycznie odkładać. W niełatwych czasach na rynku pracy – umowy śmieciowe, niskie pensje i nadal znaczne bezrobocie – oszczędzanie jest na ostatnim miejscu wśród priorytetów wielu Polaków. Jednak z drugiej strony niepewność co do przyszłości systemu emerytalnego skłania do prób gromadzenia pieniędzy na stare lata. Warto więc próbować.

Przede wszystkim należy zacząć jak najwcześniej i jeśli już się zdecydujemy, to bądźmy systematyczni. Oszczędzanie to zajęcie dla długodystansowców. Zwłaszcza w przypadku pensji jakie otrzymuje większość Polaków. Kwoty do odkładania nie będą przecież wielkie i stąd czas potrzebny do zebrania konkretnej sumy będzie długi – lata, a nie tygodnie, czy miesiące.

Jak robić to skutecznie?

Najlepiej zacząć od zbadania możliwości naszego budżetu. Warto usiąść w domowym gronie i policzyć wszystko na kartce czy w odpowiednim dokumencie naszego komputera. Musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – czy wszystkie wydatki są niezbędne? Każdy z nas sam wie co jest mu niezbędne do życia – jedzenie, mieszkanie, prąd czy leki albo bilety komunikacji publicznej na dojazd do pracy. Pozostałe wydatki nie są z reguły bezdyskusyjne, czyli możemy starać się je ograniczać. Spore rezerwy mają palacze papierosów i zmotoryzowani. O ile zerwanie z nałogiem tytoniowym jest ciężkim zadaniem, o tyle rezygnacja z dojazdów do pracy samochodem nie powinna stanowić większego problemu. Oczywiście przesiadka do środków komunikacji masowej będzie stosunkowo łatwa w dużym mieście, a nawet może zaoszczędzić czas poprzez unikanie ulicznych korków. Gorzej może być, kiedy trzeba dojechać do pracy w mieście ze wsi, do której zlikwidowano połączenia kolejowe lub autobusowe. Warto jednak szukać sposobów radzenia sobie bez auta, bowiem koszty samochodu to nie tylko paliwo, ale przecież także ubezpieczenia, przeglądy, naprawy, ewentualnie raty kredytu, za który kupiliśmy własne „cztery kółka”. Zarówno w przypadku rzucenia palenia, jaki i obywania się bez samochodu, oszczędności będą wynosiły setki złotych każdego miesiąca. Ponadto korzyścią - poza dodatkowymi pieniędzmi w kieszeni - będzie też poprawa stanu zdrowia, co może procentować w przyszłości mniejszymi kosztami leczenia.

Gdzie odkładać?

Najbardziej tradycyjna, ale niebezpieczna metoda to gromadzenie gotówki w domu – w przysłowiowej „skarpecie” czy w szafie między ubraniami. To sposób niebezpieczny, bo nasze pieniądze będą łatwo dostępne dla ewentualnych włamywaczy i oszustów. Dodatkowo, takie pieniądze są całkowicie bezbronne wobec inflacji. Tymczasem instytucje finansowe (banki i SKOK-i) oferują wiele możliwości bezpiecznego gromadzenia oszczędności w zamian za naliczanie odsetek, które podwyższają wartość deponowanych kapitałów w stopniu przynajmniej wyrównującym spadek wartości pieniądza.  Wśród takich propozycji warto wymienić konta/rachunki oszczędnościowe, lokaty i depozyty, ubezpieczenia i fundusze emerytalne.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: SKOK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.