Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zachować rozsądek na zakupach

ROZSADNEZAKUPYCznF

Najgorszym doradcą klienta jest niecierpliwy pośpiech, a najbardziej zwodniczym bodźcem - hasło "okazja". Wprowadzenie u kupującego nerwowego nastroju pogoni za "okazjami" to marzenie każdego sprzedawcy. I tylko od naszego rozsądku zależy czy damy się zwariować i naciagnąć na zakupy, które nie koniecznie są niezbędne. Za to na pewno, jeśli wykażemy się cierpliwością i rozwagą, to mogą być znacznie tańsze niż reklamowa "okazja". Sztuka zakupów polega na nie uleganiu chwilowym emocjom, a naszym sprzymierzeńcem jest wolność wyboru.

Warto też poważne zakupy robić samemu i w oparciu o sporządzony wcześniej spis. Przy ustalaniu takiego spisu zakupów mogą nam towarzyszyć domownicy, ale jego realizację pozostawmy sobie; zwłaszcza gdy mamy dzieci. Podpowiedzi i pragnienia wyrażane przez nie, podczas odwiedzin w supermarkecie, to złe rozwiązanie dla naszych nerwów, a przede wszystkim portfela. W przypadku przemyślanych zakupów wszelkie towarzystwo w sklepie grozi naciąganiem na coraz to nowsze "okazje", "rabaty" i "przeboje", które do życia nie są potrzebne. Chyba, że w wycieczce do marketu bierze udział osoba dorosła, z którą ustaliliście jej uczestnictwo w roli "tragarza".

Reklama osusza portfel

Nie reaguj na sztuczki sprzedażowe. Agencje reklamowe i sprzedawcy to wykwalifikowani naciągacze - specjaliści od psychologii społecznej. Działy marketingu w wielkich koncernach, czy agencje reklamowe wydają miliony na badania nad czynnikami decydującymi o uleganiu wpływowi innych ludzi. Dzięki temu doskonale wiedzą jak nas podejść i jak wyciągnąć od nas pieniądze. Nie wierzmy więc różnym promocjom, ale sprawdzajmy wszystko, korzystając np. z wyszukiwarek internetowych, które niemal wszędzie są dostępne dla posiadaczy smartfonów. Można przecież przystanąć przy półkach i sprawdzić ceny tego samego towaru w innych sklepach. Jeśli do tego nie musimy szybko kupić przysłowiowego chleba na kolację, to może w ogóle lepiej przestawić się na e-zakupy w coraz liczniejszych sklepach internetowych.

Myślenie na każdym kroku

Jeśli nie chcemy tracić ciężko zarobionych pieniędzy na bezużyteczne produkty, musimy zawsze kierować się rozsądkiem. Porównując towary sprawdzajmy nie wielkość opakowania, ale cenę za kilogram czy litr. W sklepie odchylajmy kartki z opisem "przecena" bądź "obniżka", bo wielokrotnie okazuje się, że poprzednia cena wcale nie była wyższa.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online, Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.