Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wyższa renta socjalna

WYZSZARENTASOCJALNACznF

1029,80 zł brutto miesięcznie wynosi od 1 września 2018 r. renta socjalna. Od tego miesiąca jest wypłacana w podwyższonej kwocie, ale z wyrównaniem od 1 czerwca. Poprzednio taka renta brutto wynosiła 840 zł. Po podwyżce, osoby niepełnosprawne, które nie były w stanie podjąć żadnej pracy zarobkowej, dostaną ok. 880 zł na rękę. Wypłata wyrównania musi nastąpić do końca miesiąca. Według ZUS, rentę socjalną w Polsce otrzymuje ponad 280 tys. osób. Koszt podwyżki dla budżetu państwa to ponad 0,5 miliarda zł rocznie.

Aby otrzymać rentę socjalną trzeba być pełnoletnim. Przysługuje ona osobie całkowicie niezdolnej do pracy z powodu "naruszenia sprawności organizmu". Naruszenie to musi powstać przed ukończeniem przez nią 18. roku życia lub w trakcie nauki – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich. Często są to więc osoby, które nigdy nie osiągną samodzielności, a w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub przebywają w instytucjonalnych formach opieki, takich jak domy pomocy społecznej. Takie osoby nie weszły na rynek pracy i przez to nie mogły nabyć uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego.

To kolejna podwyżka renty socjalnej od przejęcia władzy przez PiS w 2015 r. Do września 2018 r. renta socjalna wzrosła w sumie o 39,2 proc. To wzrost nie notowany przez żaden poprzedni rząd polski po 1990 r.

Podwyżka renty socjalnej jest realizacją jednego z postanowień porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych, które 24 kwietnia 2018 r. zawarli strona rządowa i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych.

Celem renty socjalnej jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub też przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki, takich jak domy pomocy społecznej. Świadczenie to jest wyrazem troski państwa o osoby pozbawione z powodów zdrowotnych zdolności do jakiejkolwiek pracy.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.