Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wyższa kwota wolna od podatku dla najuboższych

ZAPOWIEDZKWOTYWOLNEJCznF

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podwyższającą od 2017 r. kwotę wolną od podatku. W ten sposób została w szybkim tempie poprawiona, przyjęta wcześniej w tej sprawie, ustawa sejmowa. Takie działanie zapowiadał wicepremier Mateusz Morawiecki.

Nowa ustawa zwiększa znacząco kwotę wolną dla osób najniżej zarabiających, do tej kwoty, którą wskazał w swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny, czyli do minimum egzystencji, to jest  do 6 tys. 600 zł. Zmiana ta będzie obowiązywała od 1 stycznia 2017 r. .

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że tym samym kwota wolna byłaby na poziomie zgodnym z wyrokiem Trybunału. Wyjaśnił, że powyżej 6,6 tys. zł kwota wolna miałaby maleć. Stąd osoby zarabiające między 6,6 tys. zł rocznie, a np. 11 tys. zł rocznie będą mogły korzystać z wyższej niż obecnie kwoty wolnej, ale o malejącej strukturze. Z kolei zarabiające ok. 11 tys. będą miały kwotę na obecnej wysokości, czyli ok. 3 tys. zł. Z kolei na poziomie np. II progu podatkowego kwota wolna by zanikała.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.