Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wyrzucenie z kosza to za mało

ZKOSZATOZAMALOCznF

Nawet opróżnienie kosza nie spowoduje, że pliki, których chcemy się pozbyć znikną z dysku twardego. Systemy operacyjne bowiem dopisują zera i jedynki na początku, oraz na końcu pliku. Dzięki tej operacji plik przestaje być widoczny dla systemu i jest traktowany jako wolna przestrzeń, ale jednak nie znika.

W rzeczywistości dane wciąż fizycznie istnieją. W każdej chwili można je przywrócić przy pomocy odpowiedniego programu, lub zlecając usługę specjalistycznej firmie, trudniącej się odzyskiwaniem danych. Warto jednak pamiętać, że to usługi drogie, których wartość idzie w tysiące złotych.

Jedyną i skuteczną metodą na definitywne pozbycie się danych z dysku jest ich fizyczne usunięcie. Służą do tego wyspecjalizowane programy informatyczne, niektóre darmowe, jak Eraser.

Jak zadbać o anonimowość?

Ciekawskich - bezinteresownie i komercyjnie - w wirtualnym świecie nie brakuje. Domorośli hakerzy lubią buszować po obcych komputerach. Nie ma na nich innej metody, jak wspomniane już sumienne, fizyczne usuwanie wszelkich plików, o których wiemy, że nie powinny zostać otwarte przez niepowołane osoby.

Ponadto warto na bieżąco ukrywać się w Sieci. Po to, by uniknąć śledzenia na każdym wirtualnym kroku naszej aktywności.

Trzeba pamiętać, że kiedy odwiedzamy strony internetowe, przeglądarka wysyła wiele poufnych informacji, przede wszystkim adres IP naszego komputera. Warto skorzystać w takich sytuacjach z tak zwanych maszyn wirtualnych, które zapewniają anonimowe surfowanie. Są na przykład aplikacje, które pozwalają na zachowanie anonimowości w Internecie. Działają na zasadzie przełączania użytkownika pomiędzy zdefiniowanymi serwerami anonymous proxy, maskując w ten sposób rzeczywisty adres IP.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.