Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wyłudzają dane przy rejestracji kart SIM!

ANTYTERRORYSTYCZNASIMDANECznF

Od 25 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa antyterrorystyczna w zakresie rejestracji kart doładowywanych dla telefonów komórkowych. Nowi klienci muszą rejestrować takie karty od razu przy zakupie. Natomiast ci, którzy mieli karty prepaidowe przed 25 lipca 2016 dostali czas na ich zarejestrowanie do 1 lutego 2017 r. - po tym dniu niezarejestrowane karty SIM będą wyłączane przez operatorów.

Ten wymóg prawa próbują wykorzystac oszuści, którzy chcą wyłudzić nasze dane osobowe. Telefonują i podszywają się pod pracowników sieci komórkowych. Oferują wygodną rejestrację karty bez wychodzenia z domu. W tym celu proszą oczywiście o nasze dane, najczęściej nazwisko, adres, numer dowodu osobistego i PESEL. Wysyłają też SMS-y z informacją, że karta zostanie zablokowana. Do SMS-a dołączony jest fałszywy regulamin rejestracji i prośba o dane osobowe.

Rejestracja tylko osobiście

Tymczasem operatorzy komórkowi na swoich stronach internetowych podają dokładne informacje jak należy rejestrować kartę SIM. Nie ma wśród tych zasad mowy o jakimkolwiek zdalnym rejestrowaniu, a więc podczas rozmowy telefonicznej lub SMS-em. Rejestracji karty przedpłaconej można dokonywać wyłącznie w trakcie własnej wizyty w salonach sprzedaży telekomów lub u ich partnerów handlowych. W każdym przypadku trzeba mieć przy sobie rejestrowaną kartę SIM i dowód tożsamości.

Jedna z sieci wymieniła precyzyjnie, że do salonu należy zabrać ze sobą:

  • w przypadku numeru prywatnego - dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty albo paszport);

  • jeśli to numer firmowy, to dokumenty firmy (dokumenty potwierdzające nadanie NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS);

  • kartę SIM, którą chcemy zarejestrować.

W salonie klient otrzymuje formularz rejestracyjny. Wypełnia i podpisuje. Następnie, pracownik salonu weryfikuje dane z dokumentem tożsamości, sprawdza numer telefonu i przeprowadza rejestrację w systemie.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.