Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wyłudzają dane na pocztę

WYLUDZAJANAPOCZTECznF

Oszuści, by uwiarygodnić się, często podszywają się pod instytucje państwowe. Po próbach wyłudzeń danych osobowych i pieniędzy pod pozorem wezwań z urzędu skarbowego, przystąpili do akcji rzekomych konkursów organizowanych przez Pocztę Polską. Podszywają się pod dobrze znaną instytucję na dwa sposoby. Po pierwsze – przysyłają fałszywe e-maile o przesyłkach, a po drugie – zachęcają do udziału w konkursach, w których za podanie swoich danych i opłacenie kosztów fikcyjnej przesyłki obiecują atrakcyjne nagrody.

Fałszywe e-maile wysyłane są z adresu: powiadomienia@poczta-poI-ska.pl. Strona www Poczty Polskiej ostrzegła: „W adresie jest podstawiona wielka litera ‘i’ zamiast małej ‘l’ – poczta-poi-ska.pl. Po najechaniu myszką na adres mailowy, wyświetla się całkowicie inny adres niż ten widniejący w mailu. E-maile z powiadomieniem o dostawie – zawierają link do fałszywej strony internetowej, bardzo często o podobnej nazwie do domeny używanej przez Pocztę Polską”.W Internecie pojawił się fałszywy konkurs rzekomo organizowany przez Pocztę Polską. Na stronie www z tym konkursem widnieje logo tej instytucji. Fałszywy konkurs ma proste zasady - wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, podać dane osobowe i zapłacić drobną kwotę za przesyłkę. Organizatorzy konkursu w zamian za to obiecują nagrodę – najnowszy model smartfona. Prawdziwym celem konkursu jest wyłudzenie danych osobowych, które mogą posłużyć oszustom do wyłudzenia pożyczki, której spłatą instytucja finansowa obarczy nas.Poczta Polska apeluje: „W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o niezwłoczne informowanie na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl. Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników Sieci”.

Proceder wyłudzania danych osobowych nazywa się phishingiem. Dzięki niemu przestępcy zdobywają od swoich potencjalnych ofiar ich dane osobowe (np. hasła, loginy, numery kart kredytowych, PESEL, numery dowodów osobistych czy kont bankowych). Wiadomości związane z phishingiem są łudząco podobne do oryginalnych otrzymywanych w postaci e-maili. Zawierają one jak najwięcej elementów identyfikujących je z organizacją, pod którą się podszywają. Są w formie grzecznościowej, zawierają zawsze ciekawe bardzo atrakcyjne cenowo oferty i często oferują coś za darmo.

Najlepszym sposobem odparcia przestępców jest zachowanie ostrożności w korzystaniu z poczty elektronicznej i nieznanych stron internetowych. Należy pamiętać:

  • Miej ograniczone zaufanie do otrzymywanych wiadomości;

  • Nie otwieraj załączników, jeżeli nie spodziewałeś się wiadomości od danego nadawcy;

  • Jeżeli nie znasz nadawcy wiadomości bardzo dobrze zastanów się nad otworzeniem wiadomości.

  • Nie przekazuj swoich danych (wrażliwych, poufnych) w otwartej wiadomości bez zabezpieczenia;

  • Sprawdzaj dokładnie linki zawarte w otrzymanej wiadomości czy umieszczone na stronie;

  • Uaktualniaj program do odbierania poczty i przeglądarkę internetową;

  • Instaluj dodatki do klienta pocztowego czy też przeglądarki zwiększające ich bezpieczeństwo;

  • Dodatki te powinny pochodzić od oryginalnych dostawców, zalecanych przez producentów danego oprogramowania.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.