Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wykształcenie się opłaca

WYKSZATLCENIEPOPLACACznF

Płace osób lepiej wykształconych są z reguły wyższe. Tak jest we wszystkich najbardziej rozwiniętych krajach świata. Po raz kolejny przekonuje o tym raport "Education at a Glance", który obrazuje sytuację w państwach OECD.

Z tej analizy wynika, że posiadacze dyplomów magisterskich mają o 115 proc. wyższe dochody niż pracownicy z wykształceniem podstawowym. Osoby, które zdobyły wykształcenie średnie miały płace przeciętnie wyższe o 33 proc., a posiadacze licencjatów o 57 proc. To wartości średnie dla całej grupy krajów należących do Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development, czyli OECD), która skupia 34 państwa wysoko rozwinięte i demokratyczne.

W Polsce, która też należy do OECD, osoba z dyplomem uczelni wyższej ma szanse na ponad 70 proc. wyższą wypłatę od absolwentów szkół średnich.

Według omawianego raportu, w 2013 r. w krajach OECD osoby z wyższym wykształceniem zarabiały średnio o 60 proc. więcej od absolwentów szkół średnich. Największa różnica występowała w Chile - 160 proc. wyższe wypłaty. Podobnie było na Węgrzech i w Meksyku, gdzie absolwenci wyższych uczelni otrzymywali o blisko 100 proc. więcej. Najmniejsza różnica wystąpiła w krajach skandynawskich - tam pensje posiadaczy dyplomów wyższych uczelni były tylko o około 30 proc. większe niż osób z wykształceniem średnim.

Statystycznie w OECD mężczyźni z wyższym wykształceniem mogą zyskać w ciągu swojego całego życia 477 tys. USD więcej niż ci, którzy ukończyli edukację na poziomie średnim. W przypadku kobiet byłoby to 333 tys. USD. Najlepiej pod tym względem wypadli mieszkańcy Luksemburga i Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy na wyższym wykształceniu mogą zyskać więcej o odpowiednio 946 tys. USD i 861 tys. w przypadku mężczyzn oraz o 722 tys. USD i 567 tys. w przypadku kobiet. Natomiast w Korei Południowej te wartości były najniższe - 154 tys. dla mężczyzn i 132 tys. USD dla kobiet.

Autorzy raportu przeliczyli też w jakim stopniu zwracają się nakłady poniesione na wykształcenie. Średnio dla państw OECD, zyski z wykształcenia wyższego pięciokrotnie przewyższyły pieniądze wydane na jego zdobycie w przypadku mężczyzn i prawie czterokrotnie dla kobiet.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.