Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Więcej dzieci na wakacjach

WAKACJEDZIECI2016CznF

Według danych CBOS w 2016 r. z wakacyjnego wypoczynku poza miejscem zamieszkania skorzystało 56 proc. rodzin z dziećmi. To najwyższy od 1993 r. odsetek gospodarstw domowych, z których wszystkie dzieci wyjechały na przynajmniej tygodniowy wypoczynek. W 34 proc. rodzin nie wyjechało żadne dziecko, a w 10 proc. - nie wszystkie.

Z sondażu CBOS wynika, że rodziny najczęściej wypoczywały w kraju (72 proc.). Znacznie rzadziej poza granicami Polski - 28 proc. wyłącznie lub częściowo za granicą).

Respondenci zapytani, dlaczego dzieci nie były na wakacjach najczęściej odpowiadali, że nie muszą wyjeżdżać, bo mogą wypoczywać w domu (42 proc.). Nieco rzadziej wskazywali na względy finansowe (38 proc.) oraz niechętny stosunek dzieci do wyjazdu (36 proc.). Padały też odpowiedzi o braku możliwości wyjazdu (28 proc.) lub braku czasu (24 proc.).

Ponad połowa gospodarstw domowych, z których dzieci wyjeżdżały na wakacje, zorganizowała swoim im co najmniej dwutygodniowy wypoczynek (54 proc.), przy czym z ponad dwóch piątych (42 proc.) wszystkie dzieci wyjechały na takie wyjazdy, a z co ósmego (12 proc.) tylko niektóre. W większości przypadków wakacje spędzane były w kraju.

Praca, nie tylko wypoczynek

Podczas wakacji 2016 r. w co piątym gospodarstwie domowym, w którym są dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno z nich pracowało zarobkowo. Wakacyjną pracę najczęściej podejmowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (27 proc.), rzadziej gimnazjaliści (5 proc.). W przypadku szkół podstawowych był to 1 proc..

CBOS pytał też o akceptację pracy zarobkowej dzieci i młodzieży. Niezmiennie od lat, ogromna większość badanych akceptuje pracę zarobkową młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych (85 proc.). 27 proc. wyraża przyzwolenie na zarobkowanie gimnazjalistów, natomiast praca zarobkowa dzieci ze szkół podstawowych budzi niemal powszechny sprzeciw - 97 proc..

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.