Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Więcej dorobić do wyższych emerytur

WIECEJDOEMERYTURCznF

Od 1 grudnia 2019 r. emeryci mogą dorobić więcej. Wzrósł limit, powyżej którego świadczenie z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) będzie zmniejszane lub zawieszane. Do marca 2020 r. ograniczenie pozostanie na poziomie ponad 3 452 zł brutto miesięcznie, 65 zł więcej niż do tej pory. Jednak ta kwota dotyczy "młodych" emerytów, czyli tych, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku ustawowego – 60 lat dla kobiet i 65 lat ukończonych dla mężczyzn. Realnie limit ma więc znaczenie dla pobierających świadczenia pomostowe.

Świadczenia, których dotyczą limity dorabiania, to na przykład emerytury pomostowe i tzw. świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. Seniorzy mogą bowiem otrzymywać pieniądze z ZUS przed ukończeniem wieku emerytalnego, ale pod warunkiem, że nie dorabiają sobie zbyt wiele. Kwotą graniczną jest 70 proc. średniej miesięcznej płacy brutto. Od 1 grudnia 2019 r. przez 3 miesiące będzie to dokładnie kwota 3 452,20 zł. Jeśli emeryt dorobi mniej, to jego świadczenie nie zmniejszy się ani o złotówkę. Gorzej, jeśli dochody na przykład z umowy o pracę przekroczą wspomniany limit. Wtedy emerytura będzie pomniejszona o tyle, o ile przekroczona została granica. Jeśli więc ktoś zarobi w grudniu 3 500 zł, to jego świadczenie będzie zmniejszone o 47,80 zł. Jeżeli zaś dodatkowe zarobki wyniosą więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to wypłata emerytury z ZUS zostanie zawieszona. Do marca 2020 r. ta niebezpieczna granica została ustalona na około 6 411 zł miesięcznie brutto, a więc punktem alarmowym jest na pewno 6 400 zł. Takie ograniczenia nie obowiązują tych, którzy są już na pełnej emeryturze po skończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 – mężczyzn.

Wzrośnie też najniższa

Od 1 marca 2020 r., w związku z waloryzacją, minimalna emerytura wyniesie 1 200 zł brutto – zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wyliczył, że "na rękę" będzie to nieco ponad 1 000 zł. Należy zakładać, że podobnie powinny wzrosnąć najniższe renty. W rozmowie z "Super Expressem" wiceminister ujawnił, że resort pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami dotyczącymi 13. i 14. emerytury. Trwają prace nad trzynastą emeryturą jako ustawową, która ma wejść od kwietnia 2020 r. oraz czternastą, która miałaby być wypłacana od 2021 r.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.