Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Więcej czasu na spłatę mandatu

ZMIANYWMANDATACHCznF

Nie siedem, a czternaście dni na zapłacenie mandatu mają kierowcy od 1 maja 2019 r. Wchodzi też nowy wzór formularza mandatów. Natomiast policjanci muszą działać bardziej precyzyjnie przy ich wypisywaniu. Po to, by sprawy w sądach odbywały się szybciej i nie budziły wątpliwości podczas rozpatrywania przez wymiar sprawiedliwości. Zmiany znalazły się w nowelizacji rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien poprzez mandat karny. Wprowadzono je wskutek nowelizacji ustawy Kodeks wykroczeń.

Policjant drogówki musi teraz obowiązkowo wskazać wysokość grzywny, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować o prawie odmowy przyjęcia mandatu wraz ze skutkami prawnymi tej odmowy. Funkcjonariusz musi pozostawić mandat pozostawia się w takim miejscu, aby sprawca mógł go szybko odebrać, albo doprowadzić do doręczenia go sprawcy. Jest to ważne, bowiem termin zapłacenia grzywny liczy się od dnia albo wystawienia, albo doręczenia mandatu. Doręczenie mandatu zaocznego to kolejna ze zmian, obowiązujących od 1 maja 2019 r. Ma ona umożliwić doręczenie mandatu w sytuacji, gdy policjant nie był na miejscu zdarzenia, ale zna dane osobowe sprawcy, np. z fotoradaru. Chociaż nowe formularze mandatów karnych obowiązują od 1 maja 2019 r., to stare formularze mogą być nadal w użyciu do wyczerpania ich nakładu. Nie dłużej jednak niż przez okres 4 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Wzór mandatu określa projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Podobne zasady dotyczą wszystkich mandatów, a więc nie tylko dla kierowców za przekroczenie szybkości, ale np. dla właścicieli posesji zobowiązanych do utrzymywania w porządku (odśnieżania itp.) odpowiednich odcinków jezdni czy chodników. Z kolei, zdaniem resortu sprawiedliwości, wymóg wskazania w wypisanym mandacie czasu i miejsca popełnienia wykroczenia, a także określenia zachowania sprawcy ma być ważny dla sądu, jeśli będzie on rozpatrywał wniosek o uchylenie wystawionego mandatu. 

Potrzeba wprowadzenia rozwiązań przewidzianych w projekcie wynika z konieczności dostosowania brzmienia przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego do wprowadzanych z dniem 1 maja 2019 r. regulacji dotyczących zmian przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w zakresie postępowania mandatowego. Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, wraz z wprowadzonymi na danym etapie zmianami, dostępny jest na stronie bip.kprm.gov.pl.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.