Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ważne zmiany w podatkach na 2018

PREZYDENTKWOTAWOLNACznF

Wzrasta kwota wolna od podatku dla najuboższych i limit uprawniający do ulgi dla twórców. Małe i średnie firmy mają mieć łatwiej dzięki podniesieniu limitu wartości środków jednorazowo zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Zniesiony będzie też obowiązek wpłacania zaliczek na mniejsze podatki. Jednocześnie przestanie obowiązywać brak podatków od dochodów z działalności gospodarczej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą. Za to więcej trzeba będzie płacić od dochodów z najmu. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2018 r..

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustaw podatkowych. Najważniejsza jej zmiana to podwyższenie kwoty wolnej od podatku - z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Nie zmieni się kwota wolna od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania, przekraczających 13 tys. zł oraz nieprzekraczających 85 tys. 528 zł rocznie.

Twórcom (naukowcom, artystom, dziennikarzom itp.) ustawa podnosi też o 100 proc. roczny limit 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 85 tys. 528 zł. W efekcie wzrosną dochody, którymi będą dysponować przedstawiciele tej grupy.

Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza przez małe i średnie firmy, mają ułatwić kolejne zmiany. Jedną z nich jest podwyższenie z 3,5 do 10 tys. zł limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umożliwiającego jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów. Wśród zmian upraszczających jest też zniesienie obowiązku zgłaszania zawiadomień o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł.

Ustawa zmienia także zasady opodatkowania najmu. Wprowadza ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Przewidziano też wprowadzenie stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki przychodów z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł. Ponadto nowela wprowadza tzw. minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł (chodzi m.in. o biura, centra handlowe i domy towarowe). Ma to uszczelnić system płacenia podatków przez np. podmioty handlowe.

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzi też w życie opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą. Wprowadzenie takiego zwolnienia w połowie lat 90. ubiegłego wieku miało służyć rozwojowi działalności rolniczej, jednak w praktyce skutkowało zaniżaniem opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przeciw "optymalizacji podatkowej" i wyprowadzaniu kapitału

Dokument zawiera rozwiązania zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej, które mają przeciwdziałać przenoszeniu zysku do innych krajów w celu korzystniejszego opodatkowania. Jednym z proponowanych rozwiązań jest uniemożliwienie łączenia sztucznie kreowanych strat na operacjach finansowych, z dochodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają przeciwdziałać transferowaniu zysków za granicę (tzw. ukrytej dywidendy) poprzez zawieranie umów między podmiotami powiązanymi na określonego rodzaju usługi niematerialne (np. doradztwa, zarządzania). W przypadku podatkowych grup kapitałowych przewidziano m.in. odstąpienie od możliwości uznawania darowizn za koszty uzyskania przychodów.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.