Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ważne przy kupnie starego domu

KUPNOSTAREGODOMUCznF

Lepiej kupić dom, który nie zachęca gładką bielą niedawno odmalowanych ścian. To może być podstęp sprzedającego, by uzyskać wyższą cenę. Wyremontowanie domu tuż przed sprzedażą może w pierwszym rzędzie mieć na celu ukrycie np. pleśni wdzierającej się w wilgotne mury. Dopiero po kilku tygodniach ukryte wady mogą wyjść na światło dzienne. Jednak na odwrót może być już za późno. Pieniądze z wieloletnich oszczędności lub kredytu wydane, a sprzedawcy trudno - bez kosztownego procesu sądowego - udowodnić celowy kamuflaż.

Nic dziwnego, że wiele osób woli dom wymagający kapitalnego remontu niż taki, który ktoś na własną rękę odświeżał. Szczególnie dokładnie powinniśmy przyglądać się wszelkim świeżym poprawkom właśnie na ścianach budynku - zewnętrznym i wewnętrznym. Zbadać trzeba też pieczołowicie wszelkie spękania i zacieki, ale tu przynajmniej widać zagrożenia i możemy od razu skalkulować o ile przeprowadzony przez nas remont może wpłynąć na obniżenie ceny zakupu domu lub mieszkania. Jeśli dom jest ocieplony, to należy sprawdzić jaka jest grubość docieplenia i jego sposób wykonania.

To czego nie widać

Takim kluczowym elementem, zasłoniętym z reguły przez okiem gościa, są różne instalacje – elektryczne, wodno-kanalizacyjne czy wentylacyjne. Należy więc prosić sprzedającego o dokumentację techniczną. W przypadku instalacji wodnej konieczne jest zlokalizowanie zaworu głównego i wodomierza. Warto także sprawdzić, z czego wykonano rury, a także – w jakim stanie jest armatura. W przypadku kanalizacji istotny jest sposób odprowadzania ścieków oraz czy rury są w dobrym stanie. Dla systemu ogrzewania najważniejsze będzie źródło ciepła - kotłownia, piec lub węzeł cieplny. Warto poprosić właściciela o uruchomienie instalacji, sprawdzić jak pracuje, gdzie są grzejniki i jak rozchodzi się ciepło. Warto też spytać o koszty sezonu grzewczego. Instalacja elektryczna powinna być skontrolowana przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Warto sprawdzić gdzie znajduje się złącze, czy moc jest wystarczająca i czy można ją zwiększyć. W końcu jak stare i z jakiego materiału wykonane są kable.

Trzeba iść i na górę, i na dół

Niezbędne jest zwłaszcza skontrolowanie stanu kominów. Należy sprawdzić, jakie jest pokrycie dachu i orynnowanie. Nawet najmniejsze usterki oraz wykonane naprawy mogą być sygnałem, że np. dach jest osłabiony lub źle położony i wymaga częstych remontów, a w konsekwencji kosztownej wymiany. Wilgoć i zagrzybienie w piwnicy mogą świadczyć o braku odpowiedniej izolacji. Należy sprawdzić, czy metalowe elementy nie są zardzewiałe, bo to również dowód na zawilgocenie albo nawet zalanie.

Spójrz na świat

Przy okazji obejrzyj okna, szczególnie ich stolarkę – sprawdź jak się zamykają i otwierają. Sprawdzić trzeba też parapety zewnętrzne i gzymsy, a także stan schodów zewnętrznych i wewnętrznych oraz balkonów i tarasów.

Stan prawny

Jeśli wszystko dotąd wypadło pozytywnie, to koniecznie należy przystąpić do sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Najlepiej zacząć od księgi wieczystej i wypisu z rejestru gruntów. Dopiero teraz możemy zająć się negocjowaniem ceny. Jeśli sprzedający będzie mało elastyczny, a naszym zdaniem remont starego domu jest dla nas za wysoki, to lepiej rozejrzeć się za droższym domem, ale w lepszym stanie - ostatecznie jego cena może okazać się niższa.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.