Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Walka z nadużyciami w VAT

WALKAOVATCznF

Ministerstwo finansów wyliczyło, że rok 2016 spowodował znaczną poprawę dochodów podatkowych budżetu państwa. Ich wartość wyniosła 20,6 proc. PKB i w ciągu roku zwiększyła się o 0,8 pkt proc.. Lepszym wzrostem w Unii Europejskiej mogą pochwalić się jedynie Grecy, Holendrzy i Łotysze. Udział wpływów w PKB zwiększył się po raz pierwszy do 2011 r..

Komisja Europejska alarmowała, że w 2014 r. Polska należała do krajów unijnych o jednej z największych luk w VAT. Jednak w 2016 r. udało się lukę ograniczyć aż o 1,6 pkt proc.. Rząd nadal jednak pracuje nad poprawą sytuacji. Od 1 lipca 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących podatku VAT. Nowela, według rządu, ma zmniejszyć lukę podatkową o 2 punkty procentowe, czyli o 3,4 mld zł. Zakłada także utrzymanie do końca 2018 r. stawek podatku VAT 8 i 23 proc..

Cel główny – przerwać „łańcuszki VAT-owskie”

Nowelizacja wprowadziła regulację, zgodnie z którą weryfikacja zasadności zwrotu VAT dla danego podatnika może również obejmować sprawdzenie rozliczeń innych podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw bądź usług. Zaostrzono także warunki dla skorzystania z możliwości uzyskania zwrotu VAT w przyspieszonym, 25-dniowym terminie. W szczególności kwoty nierozliczone w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazane w deklaracji nie mogą przekroczyć 3000 zł i ponadto podatnik musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz składać deklaracje podatkowe za każdy okres rozliczeniowy przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w którym występuje z wnioskiem o przyspieszony zwrot.

Dla małych rozliczenia co kwartał

Z możliwości kwartalnego rozliczania VAT będą mogli korzystać tylko mali podatnicy. Muszą oni jednak być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Podmioty składające informacje podsumowujące także straciły możliwość raportowania raz na kwartał. Poza tym wprowadzono obowiązek składania deklaracji VAT i informacji podsumowujących drogą elektroniczną - dla części podatników już od 1 stycznia 2017 roku.

Rosną kary

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. (a w przypadku posługiwania się pustymi fakturami – nawet 100 proc.) grozi podatnikom w przypadku zaniżenia VAT należnego lub zawyżenia VAT naliczonego. Sankcja będzie naliczana również w przypadku braku złożenia deklaracji VAT lub braku wpłaty podatku w terminie. W przepisach kodeksu karnego skarbowego zwiększono z kolei przewidywane kary za posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami – zarówno z tytułu ich wystawiania lub posługiwania się nimi w celu odliczenia podatku.

(Fot. pixabay.com)

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.