Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wakacyjny budżet, a dziecięce zachcianki

WAKACJEDZIECICznF

Urlop to czas, w którym zazwyczaj pozwalamy sobie na więcej przyjemności niż zazwyczaj. Jednak permanentna euforia dzieci na widok lodów, zapiekanek, czy dmuchanych zabawek może doprowadzić nawet najbardziej opanowanych rodziców do szaleństwa. Jak spędzić wakacje z dzieckiem i nie zbankrutować? Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.

Zacznij od rozmowy

Pieniądze nie spadają z nieba i nie rosną na drzewach – my, dorośli o tym wiemy, ale dzieci nie. Dlatego, aby wymagać od naszych pociech rozsądku w kupowaniu, musimy pomóc im zrozumieć rolę pieniądza i jego wartość, nauczyć oszczędzania i odpowiedniego gospodarowania. A nauka ta, przyda się dzieciom na całe życie, bo nawyki wypracowane w młodym wieku, z dużym prawdopodobieństwem będą procentowały w przyszłości.

O ile decyzje finansowe, przed którymi stają dzieci mogą się wydać banalne (batonik dzisiaj, czy nowy rower za rok?), to już ich wybory za kilka lat będą znacznie bardziej poważne (oszczędzać czy pożyczać?). Eksperci podkreślają, że edukacja finansowa jest niezbędna, a pierwszym ogniwem w łańcuchu przekazywania wiedzy ekonomicznej muszą być rodzice.

Kieszonkowe z pomysłem

Kieszonkowe to dylemat niejednego rodzica. Tymczasem, jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów praktycznej nauki oszczędzania i zarządzania finansami osobistymi. Dając dzieciom kieszonkowe, pozwalamy im na podejmowania samodzielnych decyzji finansowych. Czasem lepszych, a czasem gorszych, ale przecież nauka na błędach daje najlepsze efekty.

Aby uniknąć bezrefleksyjnego wydawania pieniędzy, powinniśmy wspólnie z dzieckiem ustalić pewne zasady. Ciekawą propozycją jest podział otrzymywanej kwoty na różne cele, zarówno o charakterze krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Do tych pierwszy możemy zaliczyć wydatki na słodycze, gazety, drobne zabawki, zaś celem długoterminowym może być zakup wymarzonej rzeczy np. roweru, lub odtwarza MP4, albo przeznaczenie pieniędzy na zachcianki podczas wyjazdu wakacyjnego. Aby dziecko nie miało poczucia niesprawiedliwości, że wszystkie zaoszczędzone pieniądze wyda podczas wspólnego urlopu, rodzic może zaproponować atrakcyjny dla dziecka układ np., że koszty zakupu lodów, lub pamiątek dzielą po połowie, w określonych wcześniej granicach.

Rodzinna skarbonka

Wśród innych sposobów nauki oszczędzania warto wymienić rodzinną skarbonkę. Zabawa polega na tym, że w ogólnodostępnym dla wszystkich członków rodziny miejscu stawiamy pudełko lub słoik, który będzie pełnił rolę skarbonki. Przez cały rok wrzucamy do niej drobne kwoty, na przykład resztę z zakupów lub monety, które często nosimy w kieszeniach. Ważne, aby dzieci również miały swój udział w zebranej kwocie. Przed rozpoczęciem oszczędzania, rodzina wspólnie ustala jego cel. Może być nim sfinansowanie wydatków na wakacyjne zachcianki. Należy wskazać dzieciom, że od ich systematyczności i skrupulatności w odkładaniu pieniędzy będzie zależeć, jaka kwota pieniędzy zostanie przeznaczona na przyjemności w trakcie wspólnego urlopu. Sposób działa.

Wakacyjne kieszonkowe

Innym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa finansowego podczas wakacji jest ustalenie dziennego limitu wydatków na przyjemności. Dzieci powinny otrzymać wyraźny komunikat od rodziców, jaką kwotę mogą przeznaczyć na dodatkowe wydatki. Pociechy powinny mieć również świadomość, że zaoszczędzenie całości, lub części pieniędzy w jednym dniu, spowoduje, że w następnym będą mogły wydać więcej. Takim sposobem, zamiast kupować codziennie gofry, po kilku dniach będą w stanie nabyć atrakcyjną i wartościową pamiątkę.

Katarzyna Kołodziejczyk

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.