Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wakacje last minute

LASTMINUTEWAKACJECznF

Wakacyjny wyjazd znacząco obciąża budżet domowy przeciętnego Kowalskiego. Koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia rodziny (nie licząc ceny dodatkowych atrakcji, od których wprost roi się w turystycznych kurortach) są zazwyczaj bardzo wysokie. Często oznacza to, że aby cieszyć się niezbędnym dla zdrowia odpoczynkiem, jesteśmy w stanie zdecydować się nawet na kredyt na wakacje. Tymczasem wcale nie musi tak być, ponieważ dzięki ofertom last minute możemy udać się w wymarzoną podróż za niewielki procent jej rynkowej wartości!

Co to jest wyjazd last minute?

W największym uproszczeniu – jest to oferta, dzięki której biura podróży minimalizują potencjalne straty. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu biura turystyczne wykupują miejsca w hotelach i samolotach dla potencjalnych klientów. Jeżeli nie uda się znaleźć wystarczająco dużo chętnych – znacznie korzystniejsze jest sprzedaż biletów za niższą cenę niż całkowita utrata zainwestowanych środków.

Zalety tanich wakacji w ofercie last minute

Największą pozostaje bez wątpienia cena – możemy liczyć na to, że za pobyt w atrakcyjnym miejscu zapłacimy mniej niż za wakacje nad Bałtykiem.

Znaczące obniżki czekają nas w sytuacji, w której dobra pogoda zachęca do wypoczynku w kraju. Dlaczego? Ulubione miejsca Polaków – Egipt, Turcja, Grecja, Chorwacja czy Tunezja – kuszą wysoką temperaturą i rewelacyjną pogodą, na którą nie zawsze możemy liczyć w kraju. Jeżeli nad Bałtykiem możemy wypocząć tak samo dobrze jak na chorwackiej plaży – niektórzy mogą stracić chęci do wyjazdu za granicę, więc potrzebują dodatkowej motywacji – na przykład cenowej – od biura podróży.

Nie bez znaczenia będą również walory turystyczne oferty – zarówno pod kątem historycznym, jak i krajobrazowym. Szczególnie dla dzieci – bezpośredni kontakt z miejscami, o których uczą się w szkole, będzie stanowił niezapomniane i cenne przeżycie.

Zanim wybierzesz ofertę – dobrze się zastanów!

Popularność wyjazdów tego typu sprawia, że mniej rzetelne biura podróży wykorzystują nośną nazwę dla własnego zysku. Wyjazd Last Minute z terminem wypadającym za kilka tygodni to po prostu zabieg marketingowy, a jeżeli wiąże się ze szczególnie atrakcyjną ceną – stanowi najprawdopodobniej próbę oszustwa.

Wakacje last minute mają jednak również wady, o których – w przypływie ekscytacji wyjazdem – często się zapomina. Najkorzystniejsze oferty pojawiają się zazwyczaj krótko przed terminem wyjazdu (od tygodnia do nawet kilku godzin) co sprawia, że trudno zaplanować sobie urlop. Jest to szczególnie niefortunne w przypadku wyjazdów bardziej egzotycznych – do których należy przygotować się serią odpowiednich szczepień. Odpowiednio wcześnie należy również wykupić ubezpieczenie dla siebie i towarzyszy podróży.

Ograniczona ilość miejsc to kolejna niedogodność – rodzinne wakacje oznaczają konieczność rezygnacji z wielu propozycji, coś dla siebie znajdą za to młode małżeństwa i osoby samotne.

Zwracaj uwagę na umowę!

Niektóre spośród biur podróży starają się zarobić na nieświadomości klientów. Często wiąże się to ze stosowaniem niedozwolonych zapisów. Pamiętaj, że wyjazd last minute to taka sama oferta jak standardowa oferta zagranicznych wakacji, w związku z tym masz takie same prawa do reklamacji i jakości obsługi na miejscu.

Ukrywanie kosztów to równie częsta praktyka:  wszelkiego rodzaju obowiązkowe opłaty, takie jak wizy czy opłaty lotniskowe, powinny być wliczone w cenę wyjazdu. Informacja o fakultatywnym charakterze dodatkowych wycieczek lub braku wyżywienia wliczonego w cenę powinna również być podana w sposób prosty i zrozumiały.

Uważaj na ogólniki i nieprecyzyjne zapisy

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych podróży, oferta niektórych przedsiębiorstw często bywa ubarwiana – zarówno poprzez ewidentne fałszerstwa („poprawione” w programach graficznych zdjęcia hotelu czy okolicy – o ile podbite kolory nie powinny niepokoić, o tyle usunięcie ze zdjęcia pobliskich zakładów przemysłowych lub dymiących kominów – jak najbardziej), jak i zapisy zbyt ogólnikowe, na przykład „zakwaterowanie blisko plaży” lub „hotel o podobnym standardzie”. Precyzyjna umowa jest podstawą do reklamacji – nie zadowalajmy się ustnymi zapewnieniami agenta.

Zagrożeń jest wiele – jednak atrakcyjna cena i możliwość odbycia podróży, na którą normalnie nie byłoby nas stać, sprawiają, że co najmniej warto rozważyć taką opcję. Nie zapominajmy o zdrowym rozsądku i swoich prawach – a mamy naprawdę duże szanse na udane wakacje!

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.