Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

W portfelach najczęściej stuzłotówki

WYMIANABANKNOTOWCznF

Banknot w naszym kraju zużywa się średnio po 368 dniach, zanim z powrotem trafi do Narodowego Banku Polskiego – podał NBP w swoim komunikacie za drugi kwartał 2018 r. Zgodnie z danymi banku centralnego, w pierwszym kwartale tego roku było to 358 dni, a w czwartym kwartale ubiegłego roku - 352 dni. W obiegu najwięcej, bo niemal 1,3 mld sztuk, jest banknotów o nominale 100 zł, a najmniej banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym ubiegłego roku. Na koniec drugiego kwartału 2018 było ich 10,6 mln.

Z analizy dokonanej przez NBP wynika także, że na koniec czerwca 2018 r. wszystkich pozostających w obiegu banknotów było 2,04 mld sztuk, a ich wartość wyniosła prawie 202,8 mld zł. Dla porównania 10 lat temu, czyli w drugim kwartale 2008 r. banknotów w obiegu było łącznie 1,03 mld, a ich wartość wynosiła 88,2 mld zł.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety. NBP informuje, że zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Są jednak pewne obwarowania.

Jeżeli banknot posiada 100 proc. powierzchni (wliczając w to zaplamioną lub zarysowaną), to musi być wymieniony od ręki na nową gotówkę o tej samej wartości. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli będziemy chcieli zwrócić pieniądze podarte na pół, posiadając obie części – nieważne, czy będą sklejone czy nie. Jeżeli natomiast posiadamy pojedynczy fragment, musi on mieć ponad 75% powierzchni oryginału w niepodzielonym elemencie. Jeżeli te wymogi nie zostaną jednak dochowane, to placówka, do której się zgłosiliśmy, powinna wystawić pokwitowanie i przesłać pieniądze do centrali NBP. Od niej otrzymamy 50 proc. wartości banknotu, jeśli zachowało się od 45 do 75 proc. jego oryginalnej powierzchni. Jeżeli nie mamy nawet takiej części, to niestety musimy pogodzić się ze stratą gotówki.

Zdarza się, że pracownicy banku odmawiają wymiany. To działanie bezprawne, które może wynikać ze zwykłego lenistwa ( - z wymiany trzeba spisać protokół). W tej sytuacji możemy udać się ze skargą do przełożonych takiego leniwego pracownika albo do najbliższej placówki NBP. Oczywiście determinację w dochodzeniu naszych praw w poważnym stopniu określi kwota o jaką chodzi. O ile 10-złotówka może nie być warta zachodu, to najpopularniejszy banknot stuzłotowy - raczej tak.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.