Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uważaj przy zakupach przez Internet

UAWAZAJPRZYE-ZAKUPACHCznF

Oszuści znacznie zaniżają ceny, aby przyciągnąć naszą uwagę. Bowiem za okazyjnymi cenowo ofertami markowych towarów w sklepach internetowych często stoją sprzedawcy podróbek. Towary te, oprócz metki, nie mają wielokrotnie nic wspólnego z jakością, która powinna podążać za znaną firmą. Zakup podrobionego produktu to duże ryzyko, nawet bezpośrednio dla zdrowia, jak np. w przypadku kosmetyków, ubrań czy sprzętu elektronicznego. Jak nie dać się nabrać na zakup fałszywek, którymi jesteśmy kuszeni w globalnej Sieci?

  • Sprawdzajmy tożsamość sprzedawcy - nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe oraz, o ile to możliwe, numer identyfikacyjny w KRS.

  • Szukajmy informacji o prawach konsumenta. Internetowi sprzedawcy są zobowiązani do informowania konsumentów o przysługujących im prawach. Przeglądajmy regulaminy przedsiębiorcy.

  • Czytajmy opinie na forach internetowych. Wyszukajmy je, korzystając z nazwy e-sklepu internetowego. Z tym, że wysyp podobnych i zawsze pozytywnych komentarzy powinien być przestrogą, bo mógł je sobie wpisywać sam sprzedawca.

  • Weryfikujmy wszelkie godła ze znakiem zaufania - by mieć pewność, że oznaczenie nie zostało sfałszowane, należy sprawdzić stronę internetową jednostki przyznającej wyróżnienie.

  • Spójrzmy na wygląd strony internetowej. Często strony sprzedające nieoryginalne towary nie wyglądają profesjonalnie. Zwróćmy uwagę na literówki, błędy gramatyczne i jakość zdjęć sprzedawanych produktów.

  • Analizujmy zdjęcie produktu. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy logo zamieszczone na produkcie jest umieszczone we właściwym miejscu oraz czy nie odbiega od oryginału, np. ze strony www producenta.

  • Nie ulegajmy magii niskiej ceny. Faktyczną wartość rzeczy można sprawdzić na oficjalnej stronie producenta lub jego oficjalnego dystrybutora. Jeżeli różnica jest duża, to można podejrzewać, że produkt może być fałszywy.

  • Dotrzyjmy do stron autoryzowanych punktów sprzedaży detalicznej. Niektóre firmy publikują na swoich stronach internetowych punkty, w których możesz kupić ich markowe produkty.

  • Zachowajmy szczególną uwagę przy e-płatnościach. Sprawdźmy czy połączenie z daną stroną internetową jest szyfrowane i uniemożliwia śledzenie transakcji. Najszybciej zweryfikujemy to na pasku adresu, który powinien rozpoczynać się od https://, a tuż obok winna być ikona zamkniętej kłódki. Najbezpieczniejsza jest płatność kartą kredytową. W sytuacji gdy druga strona nie wywiązuje się z umowy, mamy możliwość zgłoszenia się do naszej instytucji finansowej z wnioskiem o obciążenie zwrotne (tzw. charge back). Zyskujemy możliwość zwrotu pieniędzy.

  • W końcu, jeżeli nie minęły 2 tygodnie, a dokonałeś zakupu przez Internet, to możesz zwrócić towar, z którego nie jesteś zadowolony, bez dodatkowych wyjaśnień, żądając oczywiście oddania pieniędzy.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.