Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uwaga na telefony z Afryki

TELEFONZAFRYKICznF

Zwyczajowo odbieramy każde połączenie, a jeśli nie zdążymy odebrać – oddzwaniamy. Jeśli nie chcemy płacić niespodziewanie wysokich rachunków za telefon – czas zmienić przyzwyczajenia.

Kiedy dzwoni telefon najczęściej po prostu odbieramy połączenie. Tym bardziej, że często numer, z którego do nas dzwoniono może wyglądać znajomo. Zaczyna się od 22 (to numer kierunkowy Warszawy) lub 24 (to numer kierunkowy Płocka). Jednak dalej już nic się nie zgadza. Jeśli oddzwonimy na taki numer, to połączymy się z Senegalem (+221), Demokratyczną Republiką Konga (+243) lub Wybrzeżem Kości Słoniowej (+225), a to oznacza znacznie wyższy koszt połączenia, bo przecież Afryka leży znacznie dalej niż Mazowsze.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed oszustami

W specjalnym komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przestrzegł, że tzw. głuche telefony pojawiają się najczęściej w godzinach wieczornych lub nocnych i trwają bardzo krótko: „Oszuści liczą na to, że użytkownik danego numeru oddzwoni z samego rana, generując wysoką opłatę. Jeżeli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy, a wyświetlony na twoim telefonie numer jest zadziwiająco długi lub nie kojarzysz międzynarodowego numeru kierunkowego: zachowaj ostrożność! Oddzwaniaj z głową!”

Warto też pamiętać, że polskie numery telefonów stacjonarnych składają się z dwucyfrowego numeru kierunkowego i siedmiu cyfr.

Rzecznik UKE Zdzisław Wójcik, w wypowiedzi dla Polskiego Radia, przypomniał, że „afrykańskie telefony” to jedna na najnowszych metod oszustów: „Proceder rozpoczął się mniej więcej w 2012 r. Nasila się falami. Teraz znowu mamy coraz więcej informacji na temat dziwnych połączeń z numerów afrykańskich. Zazwyczaj polega na tym, że w godzinach wieczornych i nocnych dzwoni telefon, jest puszczony sygnał. My nie sprawdzamy co to był za numer i po prostu oddzwaniamy.

Jak uchronić się przed przestępcą?

Oszuści wykorzystują brak ostrożności abonentów. Jeśli jednak zdecydujemy się na oddzwonienie na nieznany numer, to zachowajmy proste zasady ostrożności. Kiedy po drugiej stronie albo jest głucha cisza, albo usłyszymy dźwięk imitujący odkładanie telefonu – jak najszybciej rozłączmy się, wciskając symbol czerwonej słuchawki. Jeśli tego nie zrobimy, to cały czas nabija opłata za to połączenie. Konsekwencją jest naliczenie do rachunku połączenia z numerami afrykańskimi. O ile jednominutowe połączenie wiąże się z opłatą kilku, kilkunastozłotową, to połączenie wielominutowe mogą być dotkliwe dla naszych kieszeni. 

Oczywiście można złożyć reklamacje u operatora sieci komórkowej. Jednak warto pamiętać, że dostawca usług telefonicznych po prostu zrealizował usługę i ma prawo obciążyć abonenta kosztami połączenia w oparciu o obowiązujący cennik.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.