Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uwaga na strony www z pożyczkami

UOKIKGELDORUWAGACznF

UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał ostrzeżenie konsumenckie przed firmą GELDOR Artur Karwot z Rybnika, która stworzyła min. 81 serwisów internetowych zachęcających do brania pożyczek. W rzeczywistości nie oferuje pożyczek, tylko pobiera bezzwrotne opłaty i zbiera dane osobowe. Udostępnia je potem na stronie, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Działalność stworzonych tych serwisów może narazić wiele osób na znaczne straty finansowe - przestrzegł UOKiK w specjalnym komunikacie.

Według informacji UOKiK, na stronach takich jak as-chwilowka.pl, bezbiku.pro, rozsadnapozyczka.pl, kredyt-na-pesel.pl, wybierzpieniadze.pl, gotowka.online, tysiaczek.pl jest suwak, który umożliwia wybór parametrów pożyczki i podaje jej przykładowe warunki. Znajdują się na nich również takie hasła jak: "Potrzebujesz szybko gotówki? Wybierz sobie niebiańską Pożyczkę!", "Pożyczki online od zaraz". Firma zamieszcza także rzekome komentarze internautów z podziękowaniami.

Nazwy serwisów, ich wygląd i przekaz marketingowy wywołują wrażenie, że przedsiębiorca udziela kredytów. Tak jednak nie jest – stwierdził UOKiK. Działalność firmy z Rybnika polega na zbieraniu danych osobowych. Udostępnia je potem na stronie, do której mają dostęp osoby gotowe udzielić pożyczki. Firma pobiera od konsumentów opłaty w formie SMS Premium, np. za aktywację wniosku o udzielenie pożyczki czy sprawdzenie jego statusu. W zależności od serwisu może to być nawet 30,75 zł.

"Konsumenci nie wysyłaliby płatnych SMS-ów, gdyby przedsiębiorca rzetelnie ich poinformował, że nie jest pożyczkodawcą ani pośrednikiem kredytowym i nie będzie rozpatrywać ich wniosków. Naszym zdaniem, firma wprowadziła ich w błąd i naraziła na straty. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie ostrzeżenia" - wyjaśnił Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017). Przedsiębiorca wniósł zażalenie na postanowienie w sprawie wydania ostrzeżenia konsumenckiego przez UOKiK.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.