Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uwaga na oszustwa na „500+”

500OSZUSCICznF

Ministerstwo cyfryzacji przestrzega przed witryną internetową, która podszywa się pod strony rządowe. Zamiast rzetelnej informacji i możliwości złożenia wniosku, obywatele są narażeni na wyłudzenie pieniędzy i danych osobowych.

Na zlecenie resortu zablokowano już jedną ze stron założonych przez oszustów. Działała ona pod adresem: rodzina500plus.info.pl. Strona ta wyłudzała SMS-y. Znajdowała się na niej prośba o numer telefonu. Wysłanie go było równoznaczne z akceptacją regulaminu, w którym zapisano m.in.: „Przyjmuję do wiadomości, iż zamawiam treści cyfrowe nie zapisane na nośniku materialnym i wyrażam zgodę na rozpoczęcie spełniania świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (...). Rozumiem, że zamówienie usługi wiąże się z obowiązkiem zapłaty”. W rzeczywistości nie miała ona nic wspólnego z witrynami prowadzonymi przez instytucje rządowe. Żadna z nich nie żąda bowiem podawania lub potwierdzania mailem czy SMS-em. Przede wszystkim złożenie samego wniosku jest bezpłatne.

Rząd już od kilku miesięcy ostrzega przed próbami wyłudzeń – zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych – pod pretekstem pośredniczenia w składaniu wniosków. Ministerstwo rodziny przypomina, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez instytucje rządową informacjami o programie „Rodzina 500 plus” są strony: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz oficjalne strony internetowe ministerstw.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji - mc.gov.pl - są porady, jak bezpiecznie złożyć wniosek online. Resort podkreśla, że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-em danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu infromacji. Rządowi specjaliści przypominają też, że przy wypełnianiu i wysyłaniu e-wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym symbol zamkniętej kłódki na pasku z adresem strony, z której korzystamy).

Natomiast przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę świadczenia 500+ najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę instytucji zaangażowanej w program, nie korzystając z wyszukiwarek, ponieważ mogą one odsyłać na fałszywe strony o podobnym adresie i wyglądem przypominające stronę właściwej instytucji. Jedną z bezpiecznych stron do składania wniosków jest https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski.

Specjaliści zalecają ponadto ostrożności w przypadku otrzymania maila lub sms z prośbą o kliknięcie w link lub odesłanie wiadomości. Nie należy na nie reagować, bo może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.