Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uwaga na fałszywe strony e-PIT

FALSZSTRONYEPITCznF

Ministerstwo Finansów ostrzegło przed fałszywymi stronami do składania deklaracji e-PIT. Resort złożył doniesienie do prokuratury w sprawie strony wizualnie podobnej do TwojePIT. Właściwy adres jest tylko jeden podatki.gov.pl – przypomniało ministerstwo. Korzystanie z innych stron www może spowodować przejęcie naszych danych przez nieupoważnione osoby - być może przestępców. Ponadto grozi zainfekowaniem komputera przez wirusy, które będą wykradały dane, przejmowały kontrolę nad maszyną lub ją unieruchomią.

Resort finansów w specjalnym komunikacie, przekazanym przez PAP (Polską Agencję Prasową), zwrócił uwagę podatnikom, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r., udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową, jest usługa Twój e-PIT lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Przestrzegł też, że korzystanie z innych stron www lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez Ministerstwo Finansów i może być niebezpieczne, np. spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Usługę Twój e-PIT uruchomiono na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl 15 lutego 2019 r. W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według formularza PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie. Twój e-PIT ma ułatwić pracę także fiskusowi. System bowiem sam uzupełnia informacje danymi, które są dostępne administracji skarbowej. Urzędnicy oszczędzają w ten sposób czas potrzebny wcześniej na weryfikację błędów, które pojawiają się w formularzach podatkowych. Od 2020 r. możliwe będą rozliczenia na formularzach PIT-36, PIT-36L, czyli dla tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą, oraz PIT-28 dla podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy.

Co roku w okresie składania zeznań podatkowych cyberprzestępcy starają się podszywać pod służby skarbowe. W marcu 2018 r. resort finansów ostrzegał przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości podszywał się pod pracownika Izby Administracji Skarbowej. Informował o kontroli przeprowadzonej przez fikcyjny „Główny Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie" w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017. Resort przestrzegał wówczas, żeby nie otwierać wiadomości, ani załącznika oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik mógł bowiem zawierać zainfekowany plik. Oszuści podszywają się też pod znane firmy z branży finansowej. Tu także wysyłają niebezpieczne załączniki.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.