Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uwaga na „bezpłatne badania”

OSZUSCINANFZCznF

Wyłudzają dane osobowe przez telefon, podszywając się pod pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia i proponując m.in. bezpłatne badania profilaktyczne.

Przy olbrzymich kolejkach do lekarzy specjalistów, przy trudnościach ze zdobyciem skierowania na badania i przy wielomiesięcznym oczekiwaniu na ich wykonanie, łatwo dać się skusić. Oszuści dzwonią przeważnie do osób starszych.

W Łodzi proponują darmowe badania profilaktyczne, ale by wysłać zaproszenie niezbędne jest podanie wszystkich danych osobowych, czyli pełne imię i nazwisko, numer dowodu, PESEL, adres. Po ich podaniu rozmówcy są odsyłani do najbliższej przychodni i tam mają się dowiedzieć jakie badania są aktualnie prowadzone. Przychodnie nic o takiej akcji… nie wiedzą.

W województwie śląskim oszuści pytają przez telefon o to, jakie leki rozmówca bierze. Takie informacje potrzebne są do rzekomo wprowadzanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nowego programu lekowego. Rozmowa rzecz jasna kończy się prośbą o podanie swoich danych. 

Innym razem oszuści informują o wygranej w loterii – nagroda do odebrania to pakiet ćwiczeń rehabilitacyjnych lub leki. No jak się nie skusić? Ale oszuści stawiają warunek - żeby odebrać „nagrodę” czy skorzystać z „bezpłatnych badań” trzeba przez telefon potwierdzić swoją tożsamość, a więc podać wszystkie dane.

Zdarza się, że oszuści (albo osoby nieświadome rzeczywistego celu swojej działalności, działające na zlecenie oszustów) chodzą po domach i w imieniu NFZ proponują zakup tańszych leków. Oczywiście warunkiem jest podanie swoich danych. Takie przypadki miały miejsce w Piotrkowie.

Pamiętajmy, że oszust mając nasze szczegółowe dane może w naszym imieniu wyłudzić kredyt czy kupić na raty samochód. Problem polega na tym, że te zobowiązania finansowe w wysokości np. kilkudziesięciu tysięcy złotych będzie spłacać osoba, która dała się nabrać na „wygrane” leki i podała swoje dane, co może oznaczać katastrofę finansową i zrujnowanie domowego budżetu.

Dlatego jeśli ktoś odbierze telefon od kogoś kto przedstawia się jako pracownik Narodowego Funduszu Zdrowia i ma świetną wiadomość o wygranej, ale żąda podania danych osobowych – niech zachowa czujność. Nie dajmy się nabrać.

NFZ ostrzega

Na swojej stronie www.nfz.gov.pl zamieścił taki komunikat: „W związku z niepokojącymi sygnałami o oszustach podających się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia przypominamy, że wszystkie sprawy związane z bezpłatnym leczeniem w ramach Funduszu, a także z opieką długoterminową nad osobami przewlekle chorymi załatwiane są przez pracowników oddziału NFZ wyłącznie korespondencyjnie, osobiście w siedzibach Funduszu lub telefonicznie. Informacja telefoniczna związana jest z kontynuacją korespondencji pomiędzy urzędem a pacjentem. Pracownicy oddziału nigdy telefonicznie nie proszą o wskazanie danych identyfikacyjnych, w szczególności numeru dokumentu tożsamości, numeru PESEL czy adresu zamieszkania.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.