Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Urlop w kraju, czy za granicą?

WKRAJYURLOPCznF

Każdego roku zastanawiamy się gdzie spędzić wakacje, gdyż lato to czas wojaży i podróży. Czteroosobowa rodzina Państwa Kowalskich zaplanowała urlop poza domem. Od początku roku wszyscy pilnie przygotowywali się do wyjazdu, uwzględniając w swoim domowym budżecie comiesięczne oszczędności. Zaoszczędzone pieniądze zamierzali przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek. Wspólnie uzgodnili, że oszczędzając pewną, określoną kwotę pieniędzy łatwiej im będzie planować podróż, wiedząc jakimi środkami dysponują. Rodzina podjęła decyzję, że wakacje spędzi nad wodą. A czy będzie to polskie morze, czy riwiera turecka to się okaże po dokonaniu przeglądu ofert, a zwłaszcza po porównaniu cen.

Swoje przygotowania Pan Adam, głowa rodziny, rozpoczął od zestawienia ofert krajowych, gdyż wydawało mu się, że w kraju z pewnością będzie taniej, a przy czwórce osób liczy się każdy grosz. Analizując oferty rodzina wybierała hotele nadmorskich kurortów, z wyżywieniem i licznymi atrakcjami, w tym z animacjami dla dzieci. Jak się okazało ich budżet był za skromny na takie wakacje. Co prawda dzieci Państwa Kowalskich mogły liczyć na spore zniżki (Tomek w wieku 5 lat i Wojtek 7 lat), ale końcowa kwota okazała się zbyt wygórowana.

Zmienili więc profil swoich poszukiwań i zainteresowali się agroturystyką. Przecież i w taki sposób można spędzić cudowne wakacje. Nie musi to być od razu hotel czterogwiazdkowy. Pamiętajmy, że mamy do dyspozycji nieoceniony internet i specjalnie dedykowane serwisy turystyczne jak np.: wakacje.pl, dzięki którym możemy samodzielnie zaplanować swój wyjazd. Pan Kowalski skorzystał z wyszukiwarki internetowej która okazała się niezwykle pomocna np.: booking.com. Po wpisaniu kryteriów, które go interesowały pojawiły się liczne propozycje. To był strzał w dziesiątkę. Okazało się, że atrakcyjnych ofert jest tak wiele, że jest z czego wybierać. Ponadto zawsze można zasięgnąć opinii innych internautów, którzy odwiedzili wybrane przez nas miejsce. Ceny nie były tak wysokie jak w hotelach, a niektóre pensjonaty z pewnością dorównywały swoim standardem ofertom hotelowym. Pan Adam stwierdził, że taki wypoczynek jest dużo tańszy, gdyż można znaleźć oferty w granicach 30-100 zł za dobę. Pobyt który wybrał był bardzo ciekawy, zawierał nocleg, pełne wyżywienie z preferowaną kuchnią domową. Na miejscu znajdował się także pokój zabaw dla dzieci, które mógłby spędzić czas grając w piłkarzyki czy bilard. Na terenie posesji był ogród, a w nim plac zabaw i altana gdzie można odpocząć. Największym jednak atutem było umiejscowienie pensjonatu, zaledwie 200 metrów od plaży. Oferta zawierała także bezpłatnie korzystanie z parkingu i bezprzewodowego internetu.

Ciekawe i atrakcyjne cenowo oferty możemy także znaleźć na portalach internetowych tj. groupon.pl, czy ceteam.pl w ramach dokonywania zakupów grupowych. Można tam znaleźć korzystne propozycje dedykowane specjalnie na pobyty wakacyjne zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W przypadku rodziny Kowalskich sprawdziła się zasada dostosowania oferty do swoich potrzeb. Zadowoleni Państwo Kowalscy podjęli decyzję o rezerwacji pobytu na lipiec. Pan Adam odetchnął z ulgą, że w tak krótkim czasie znalazł atrakcyjną ofertę wyjazdu dla całej rodziny.

Jego radość nie trwała jednak zbyt długo. Kiedy jego żona wróciła z wizyty u koleżanki i zaczęła opowiadać o przecudownej ofercie wyjazdu zagranicznego, którą zakupiła jej znajoma. Pan Adam wiedział, że będzie problem. Przedstawiona przez znajomą rodziny cena wyjazdu zagranicznego niewiele się różniła od ceny za pakiet pobytowy nad polskim morzem, który zamierzali kupić. Pan Adam zwrócił uwagę żonie, że w obliczu aktualnej sytuacji, gdy polski złoty traci na wartości korzystniejszy jest urlop w kraju. Wyjazdy zagraniczne z pewnością będą droższe i ostateczna cena za wyjazd znajomej będzie wyższa niż ich pobyt w kraju. Pani Alina sygnalizowała, że jeśli zdecydują się na wakacje za granicą mają gwarancję pogody i pobyt w hotelu z licznymi atrakcjami, twierdząc że z pewnością zapłacą tyle samo co za urlop w Polsce. Później okazało się, że znajoma Pani Aliny zapomniała dodać że wyjeżdża na wakacje w czerwcu a w tym czasie ceny są dużo niższe niż w lipcu, czy sierpniu kiedy planuje urlop rodzina Kowalskich.

Ostatecznie Kowalscy pojadą nad polskie morze. Pamiętajmy, że jeśli chcemy się zdecydować na wyjazd w ciepłe miejsce, gdzie mamy gwarancję pogody, zwróćmy uwagę na promocje, oferty last minute. Może taniej wyjdzie nam, gdy zaplanujemy wyjazd samodzielnie wynajmując apartament, a nie korzystając ze zorganizowanego wyjazdu przez biuro podróży. Spotykaną promocją jest zniżka w ramach płatności kartą kredytową. Jeśli jedziemy z dziećmi zwróćmy uwagę na zniżki dla dzieci. Pewnie i w tym roku poprzez wzrost cen paliwa i żywności nasze wakacje będą droższe niż w roku ubiegłym. Jednak to ostatecznie nasz budżet zadecyduje o tym na jaki wyjazd będzie nas stać - krajowy, czy zagraniczny. Dlatego też planujmy nasz budżet z wyprzedzeniem uwzględniając wakacyjne plany.

Iwona Karmasz

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.