Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uratować rentę przed komornikiem

ZUSCHRONIRENTYCznF

Efektem rożnej interpretacji przepisów są grzywny nakładane na pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), którzy nie pozwalają na egzekucję z rent socjalnych dla najbiedniejszych. ZUS chce utworzenia Forum Współpracy, w którym będą rozpatrywane rozbieżności w ocenach przepisów dotyczących zajęcia komorniczego w takich sprawach. Zdaniem komorników, pieniądze przyznawane w ramach renty socjalnej również podlegają egzekucji. Natomiast ZUS stoi na stanowisku, że najniższe renty socjalne są wolne od zajęcia komorniczego.

"W ocenie ZUS takie renty obejmuje obowiązkowa prawna ochrona przed zajęciem, nie przekraczają one bowiem 750 zł" - oświadczył rzecznik prasowy Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Praktykę stosowaną przez ZUS poparły w stanowiskach ministerstwa sprawiedliwości, rodziny i pracy oraz Prokuratoria Generalna RP. Zgodnie z przepisami, które stosuje ZUS, w przypadku rent socjalnych kwota wolna od potrąceń wynosi 750 zł, a osoba odbierająca najniższą rentę socjalną otrzymuje 724,40 zł. Od kwoty 840 zł brutto potrącana jest bowiem składka zdrowotna i podatek dochodowy - wyjaśnił rzecznik ZUS.

Wobec sporu o to, czy część tej kwoty może być przejmowana przez komorników, Forum, w którym uczestniczą przedstawiciele ZUS, resortów sprawiedliwości, rodziny i pracy, finansów, prokuratorii i Krajowej Rady Komorniczej ma pilnie uregulować te sprawy. Forum Współpracy powołano na prośbę prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Forum ma też przygotować nowe regulacje prawne określające jednoznacznie zasady prowadzenia postępowań egzekucyjnych, tak by doprecyzowane prawo nie pozostawiało wątpliwości co do zakazu egzekucji kwot z rent socjalnych.

Według zapowiedzi – przedstawionej Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przez rzecznika ZUS - skutków działalności Forum Współpracy można spodziewać się na początku 2018 roku.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.