Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

UOKiK o wadliwych produktach

RYNEKUOKIKCznF

Wadliwe towary w naszych sklepach w 2015 r. mogły stanowić ponad jedną trzecią asortymentu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdził 17 tys. produktów i okazało się, że aż 37 proc. z nich nie odpowiadało przepisom. Co jednak niepokojące, liczba ta wzrosła o 22 proc. w stosunku do 2014 r..

Najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki i drobny sprzęt elektryczny (np. lampki choinkowe) - zauważono w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W tym samym dokumencie przypomniano, że "od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w Polsce funkcjonuje system nadzoru rynku, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów". Kontrole takie prowadzą: Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Inspekcja Ochrony Środowiska, Urząd Transportu Kolejowego, Nadzór Budowlany, Wyższy Urząd Górniczy, Urzędy Morskie oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

Nie tylko dla przeciętnych konsumentów

Urząd podkreśla, że kontrole prowadzone przez wymienione instytucje skupiają się na nieżywnościowych produktach konsumenckich, np. zabawkach, artykułach gospodarstwa domowego, elektronarzędziach czy drobnych maszynach ogrodniczych, a także na wyrobach używanych przez profesjonalistów - chodzi np. o specjalistyczne maszyny stosowane w przemyśle, urządzenia ciśnieniowe czy środki ochrony indywidualnej, chroniące przed szkodliwymi warunkami pracy.

Ponadto w 2015 r. do Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK wpłynęło 114 skarg informujących o produktach potencjalnie niespełniających obowiązujących wymagań. Najczęściej skargi dotyczyły samochodów, sprzętu elektronicznego i zabawek.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów corocznie publikuje "Raport dotyczący funkcjonowania systemu kontroli wyrobów podlegających dyrektywom nowego podejścia" i opracowuje "Krajowy program nadzoru rynku".

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.