Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

UOKiK o bezpieczeństwie zakupów grupowych

ZAKUPYGRUPCznF

Zakupy grupowe mogą być dobrą okazją do nabycia towarów i usług po atrakcyjnych, obniżonych cenach. Mogą być one niestety także przyczyną powstania pewnych problemów, co powiązane jest z ich charakterystyką. Na co skarży się największa liczba konsumentów? Co sprawdzić przed/w trakcie realizacji tego typu zakupów?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadzi obecnie cztery postępowania dotyczące portali oferujących usługi tzw. zakupów grupowych. Głównym tematem skarg spływających do urzędu są problemy z terminową realizacją zakupionych usług. Sprawę komplikuje tu dodatkowo specyfika zakupów grupowych. Korzystając z nich zawieramy bowiem dwie umowy, tj. umowę z pośredniczącym w sprzedaży serwisem internetowym, a także umowę z faktycznym sprzedawcą, który odpowiedzialny jest za realizację wysyłki zakupionego towaru, lub wykonanie usługi. Faktycznie więc za kwestie ich jakości odpowiada nie pośredniczący serwis internetowy, a sprzedawca.

Warte uwagi

Chcąc wzmocnić świadomość, a tym samym także bezpieczeństwo polskich konsumentów kupujących online, UOKiK rozpoczął kampanię informacyjną, która objęła także obszar zakupów grupowych. Na przynależnej akcji stronie internetowej znalazła się garść najistotniejszych informacji, w tym np. potwierdzenie, że korzystając z zakupów grupowych (umowa zawierana na odległość)  konsumenci posiadają prawo do odstąpienia od niej w terminie do 10 dni bez podania przyczyny. Urząd odniósł się także do kwestii głównego tematu otrzymywanych przez niego skarg – terminowej realizacji zakupionych usług. Zasadą jest tu, że brak możliwości wykorzystania nabytej usługi w preferowanym przez konsumenta terminie, nie może być traktowane jako podstawa reklamacji, lub zwrotu nabytego kuponu. Założenie to nie obowiązuje jednak w przypadku, gdy opis oferty niezgodny jest ze stanem rzeczywistym, tj. np. wskazano, że kupony mogą być realizowane w okresie styczeń- grudzień, podczas gdy w rzeczywistości sprzedawca ograniczył możliwość ich wykorzystania jedynie do sześciu miesięcy pierwszego półrocza. 

Urząd wskazał także na co zwrócić uwagę korzystając z oferty zakupów grupowych. Zachęca on m.in. do analizy przeciętnych cen danego produktu, który zamierzamy nabyć, ponieważ zakup  grupowy nie musi być wcale równoznaczny z nabyciem danego towaru po najniższej cenie. UOKiK uczula także, by przed dokonaniem zakupów dokładnie zapoznać się z wszystkimi istotnymi informacjami dotyczącymi tak serwisu, jak i nabywanego produktu, lub usługi. W ich przypadku istotne jest, by skontrolować ewentualne zapisy co do ograniczeń w dostępności, sposób realizacji kuponu, terminu realizacji zamówienia, czy informacje dotyczące kosztów dostarczenia towaru.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.