Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Udany pierwszy miesiąc leków 75+

WIECEJLEKOWBEZPLATNYCHCznF

W ramach programu bezpłatnych leków dla seniorów we wrześniu 2016 wydano ponad 2 mln 712 tys. opakowań - poinformowało ministerstwo zdrowia Marek Tombarkiewicz. Koszt realizacji programu w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania wyniósł 25,8 mln zł.

W przeliczeniu na jedną osobę średnia wartość leków, jakie otrzymał pacjent, który skorzystał z programu, to ok. 28 zł. Na program w czterech miesiącach 2016 r. przewidziano 125 mln zł. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że to wystarczające pieniądze na bezpieczna realizację programu. Ponadto resort skierował do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zlecenie oceny m.in. "rozszerzenia (wykazu) leków kardiologicznych stosowanych w nadciśnieniu tętniczym o leki z pierwszej linii". Leki te nie znalazły się w pierwszym wykazie, bo są dostępne na ryczałt 3,2 zł. Jednak kardiolodzy wnioskowali o rozszerzenie wykazu o te preparaty. Teraz resort zdrowia rozważają wpisanie na listę insulin i leków stosowanych w leczeniu jaskry.

Lista będzie poszerzana

W przyszłym roku na realizację rządowego programu przewidziano 564,3 mln zł, co pozwoli na bezpieczne dla budżetu państwa rozszerzenie wykazu bezpłatnych leków.

Przypomnijmy, że od początku września 1916 r. osoby, które ukończyły 75. rok życia mają prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na liście ogłoszonej przez ministerstwo zdrowia. Leki są wydawane po przedstawieniu specjalnej recepty wypisanej przez lekarza, do którego pacjent jest zapisany w przychodni.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu oraz listę bezpłatnych leków można znaleźć na stronie: www.75plus.mz.gov.pl.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.