Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tylko siedem niedziel z handlem

NIEDZIELEHANDLOWE2020CznF

W 2020 r. zakaz handlu w dni ustawowo wolne od pracy obejmie dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą. Ponadto będę jeszcze tylko cztery handlowe niedziele w całym roku. Przypadną w ostatnie weekendy stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Ograniczenie obejmie jednak w głównej mierze sklepy wielkopowierzchniowe, jak przeróżne galerie handlowe. Nadal będą istniały liczne wyjątki. Niemniej warto zacząć przyzwyczajać się do reguły dokonywania większych zakupów w pozostałe dni tygodnia.

Siedem niedziel handlowych w 2020 r. to 26 stycznia, 5 i 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 i 20 grudnia. Do tego, ustawa o zakazie handlu wskazuje na ograniczenia w dniu 24 grudnia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych (w 2020 r. - 11 kwietnia). Handel w te dni po godzinie 14.00 jest zakazany.

Zakupów nie zrobimy w inne dni wolne od pracy (niż niedziele), w które przypadają święta kościelne i państwowe:

  • 13 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny;
  • 1 maja (piątek) Święto Pracy;
  • 11 czerwca (czwartek) Boże Ciało;
  • 15 sierpnia (sobota) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
  • 11 listopada (środa) Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia (piątek) pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
  • 26 grudnia (sobota) drugi dzień Bożego Narodzenia.
Tak, jak poprzednio wolno handlować w sklepach, w których sprzedawców zastąpią ich właściciele. W praktyce będą to niewielkie placówki osiedlowe, głównie z artykułami spożywczymi. Ponadto ograniczenie nie dotyczy piekarni, cukierni i lodziarni, ale także punktów handlowych na stacjach benzynowych. Nie dotyczy też handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach i w zakładach pogrzebowych. Dodatkowo nie podlegają zakazowi niedzielnego handlu sklepy z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, wreszcie placówki pocztowe.

Ograniczeniom nie podlegają również placówki handlowe w hotelach, motelach czy pensjonatach oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a także wszelkie stoiska na festynach, jarmarkach itp. Działać mogą też placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej i lotniczej. Generalnie od zakazu wolne są morza i oceany, bowiem nie stosuje się go na morskich statkach handlowych i pasażerskich, platformach wiertniczych i różnych budowlach morskich.

Wolne od zakazu pozostają apteki, punkty apteczne i hurtownie farmaceutyczne, a także zakłady lecznicze przeznaczone dla osób wymagających całodobowej opieki (czyli przede wszystkim szpitale) i dla zwierząt. Dodatkowo od 1 czerwca do 30 września handel może się odbywać w placówkach prowadzących sprzedaż częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, owoców, warzyw i mleka. Innymi wyjątkami od ograniczeń są obszary jednostek więziennych i wojskowych.

Wprowadzanie ustawy ograniczającej handel w niedziele rozpoczęło się w marcu 2018 r. Do końca tamtego roku, w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 r. już tylko ostatnia niedziela w miesiącu była handlową. Jednak dodatkowe dni zakupowe bywały wyznaczane – podobnie jak teraz – przed najważniejszymi świętami. Założeniami ustawodawców było doprowadzenie kalendarza polskiego handlu do stanu obowiązującego w niektórych innych państwach Unii Europejskiej, jak Niemcy czy Austria.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska, Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.