Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Twoje finanse osobiste

WARSZTATYSKEFCznF

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF) - prowadząc działalność edukacyjną, doradczą, wydawniczą i charytatywną - realizuje swoje główne cele statutowe. Skupia się przede wszystkim na inicjowaniu, prowadzeniu i wspieraniu edukacji finansowej. SKEF realizuje programy i projekty skierowane do różnych grup wiekowych - dzieci, młodzieży szkolnej i osób dorosłych.

Jednym z aktualnie realizowanych programów jest projekt pt:„Twoje osobiste finanse. Warsztaty z planowania finansowego i zarządzania budżetem osobistym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. II edycja”. Główny cel projektu to wzrost świadomości finansowej wśród 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast cele szczegółowe to:

- wzrost wiedzy i umiejętności w grupie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie planowania finansowego, właściwej organizacji oraz efektywnego zarządzania budżetem osobistym poprzez udział w 3 godzinnych warsztatach;

- poszerzenie oferty programowej zajęć z przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych o warsztaty z zakresu planowania finansowego i zarządzania budżetem osobistym.

Projekt realizowany jest już po raz drugi. Pierwsza edycja zakończyła się w 2013 roku sukcesem - cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Działanie współfinansowane jest ze środków SKEF i Narodowego Banku Polskiego. Obecna edycja projektu rozpoczęła się 1 września 2014 roku i potrwa do 30 listopada 2014 roku. Projekt realizowany jest w szkołach ponadgimnazjalnych w takich miastach jak: Czernichów, Częstochowa, Jastrzębie Zdrój, Kościan, Krotoszyn, Lubin, Stalowa Wola i Wejherowo. Nauczyciele biorący udział w projekcie przeprowadzają 3 godzinne warsztaty edukacyjne wśród uczniów, wdrażając wiedzę oraz umiejętności w zakresie planowania finansowego i zarządzania budżetem osobistym. Prawidłowe nawyki powinny być kształtowane jak najwcześniej, już od najmłodszych lat. W zamierzeniu młody człowiek kończąc edukację szkolną, powinien wiedzieć jak sobie poradzić w świecie finansowym i umieć planować i zarządzać własnym budżetem domowym. Dlatego warsztaty dotyczące projektu polegają na przekazaniu praktycznej wiedzy, informacji i umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Nauczyciele prowadząc zajęcia w ciekawej i atrakcyjnej formie, przeprowadzają różnorodnie przygotowane ćwiczenia, związane z finansami.

Uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach o tematyce:

- etapy w procesie osobistego planowania finansowego,

- budżet domowy,

- racjonalne zarządzać własnym budżetem,

- skuteczne oszczędzanie w ramach prowadzenia własnego budżetu,

- nieprawidłowe prowadzenie, czy nieumiejętne zarządzanie budżetem domowym może się przyczynić do powstania spirali zadłużenia,

- jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach finansowych.

Szkoły zaproszone do projektu to:

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie,

Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 5 w Częstochowie,

Zespół Szkół Handlowych, w Jastrzębie Zdroju,

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie,

Zespół Szkół nr 2 w Lubinie,

Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Iwona Karmasz

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: SKOK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.