Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Twój budżet

budzet11

Budżet domowy to nic innego jak zestawienie planowanych dochodów i wydatków realizowanych w określonym czasie, np.: tygodnia, miesiąca, roku. Należy pamiętać aby comiesięczne dochody pokrywały wszystkie wydatki ponoszone w ciągu miesiąca bowiem w wypadku deficytu budżetowego, gdy wydatki przewyższają dochody stajemy przed poważnym problemem systematycznego zwiększania się kwoty zadłużenia i utratę płynności finansowej.

Nie wydajemy więcej niż zarabiamy

Szczegółowe zestawienie wydatków i dochodów, ich systematyczne porównywanie, kontrolowanie pozwoli zachować płynność finansową, jak również znaleźć sposoby na oszczędzanie pieniędzy, zgromadzenie środków na nieprzewidziane i nagłe wydatki, jakie mogą nas spotkać w przyszłości. Utworzenie rezerwy finansowej na tzw. „czarną godzinę” zabezpieczy naszą rodzinę przed katastrofą finansową i faktycznie załagodzi negatywne skutki przykrych zdarzeń, które mogą nas dotknąć np. w przypadku utraty pracy, choroby.

Potrzeba czy zachcianka

Nasz plan finansowy pomoże w prawidłowym odróżnieniu potrzeb od zachcianek, skłoni do większego namysłu w chwili dokonywania zakupów. Umiejętność odróżniania potrzeby od zachcianki, zapanowanie nad impulsem wydawania jest rzeczą niezwykle istotną w zarządzaniu własnymi funduszami. Potrzeby dotyczą podstawowych elementów naszego życia. To są wydatki związane z utrzymaniem domu, samochodu, wyżywieniem i  są one niezbędne i niezależne od nas. Zachcianki natomiast to swego rodzaju atrakcje ubarwiające jakość naszego życia, nie są niczym złym ale nic się nie stanie gdy zrezygnujemy z kolejnej przyjemności, tym bardziej gdy dysponujemy ograniczonymi zasobami finansowymi. Co ciekawe, zwykle tworząc szczegółowy wykaz wszystkich dochodów, dokonując podsumowań wydatków jesteśmy zaskakiwani jak dalece nasze poczucie tego ile wydajemy na poszczególne kategorie odbiega od naszych rzeczywistych wydatków.  Poprzez ograniczenie wydatków na cele które nie uznajemy za priorytetowe jesteśmy w stanie rozpocząć systematycznie oszczędzanie, bądź finansowanie celów, na które brakuje nam pieniędzy.

Procent składany

Należy podkreślić, że stosunkowo niewielka kwota lokowana co miesiąc da w przeciągu  15 lat imponujące rezultaty. Przy założeniu, że oszczędzamy co miesiąc 300 zł (np. rezygnujemy z papierosów) i kwotę tę lokujemy na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na poziomie 5% to po 15 latach dysponujemy już kapitałem w wysokości 74 129 zł. Po 30 latach kwota wzrośnie do 210 080 zł!

Stworzenie budżetu, umiejętne zaplanowanie swoich finansów, stałe kontrolowanie wydatków, odróżnienie potrzeby od zachcianki i zapanowanie nad impulsem niekontrolowanych wydatków to najkrótsza droga biegnąca od kłopotów finansowych, zadłużenia do niezależności finansowej i bogactwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.