Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Twój 1% wspiera potrzebujących

SKEFJEDPROCCznF

1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej to pomoc niezamożnym, utalentowanym dzieciom i ich rodzinom. SKEF prowadzi m.in. specjalny fundusz stypendialny oraz program "Pomóż oszczędzać rodzinie". Liczne przedsięwzięcia mają na celu danie potrzebującym przysłowiowej "wędki", by sami radzili sobie w trudnych sytuacjach. Więcej o działalności Stowarzyszenia i bezpłatny program PIT 2012, polecany przez Kasę Stefczyka, na stronie www.skef.pl.

(Na fot. zespół SKEF)

Pobierz PIT 2012

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej dba o każdą złotówkę Darczyńców. Dzięki ich odpisom może wspierać najbardziej potrzebujących. Programy SKEF nie ograniczają się do prostego przekazywania pieniędzy, ale ich głównym zadaniem jest nauczenie, jak samodzielnie radzić sobie z finansami. Każdy datek jest dokładnie rozliczany, bo finansuje konkretne cele. Jakie? O tym w liście Prezesa Stowarzyszenia do Darczyńców:  

"Styczeń to dla większości z nas okres podsumowań, jak również czas tworzenia planów i wyznaczania celów na Nowy Rok. Sukcesy, którymi pragniemy się podzielić, nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez Państwa wpłat.

W 2012 roku kontynuowaliśmy działalność Ośrodków Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w: Gdyni, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Białej Podlaskiej i Wejherowie (do maja). Specjaliści ODFiK służyli pomocą, świadcząc bezpłatne porady finansowo- prawne, głównie dotyczące problemów nadmiernego zadłużenia.

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej zajmuje się w swoich działaniach edukacją finansową we wszystkich grupach wiekowych.

Przygotowaliśmy specjalne publikacje i grę planszową dla dzieci w wieku 5-9 lat: „Finansowe Łamigłówki Sówki Mądrej Główki” oraz projekt „Moje pierwsze pieniądze” wdrożony do wybranych szkół podstawowych na terenie Polski. Pragniemy rozwijać świadomość finansową i kształtować pozytywny nawyk oszczędzania wśród dzieci. W ubiegłym roku gimnazjaliści mogli sprawdzić swoją wiedzę w ogólnopolskim konkursie „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”, poświęconym polskiej spółdzielczości finansowej z okazji 20-lecia powstania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo- Kredytowych.

Blisko 700 uczniów z 25 szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło udział w warsztatach „Żyj finansowo, czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”. Celem projektu jest wykształcenie wśród młodzieży wchodzącej w dorosłe życie, umiejętności skutecznego zarządzania finansami osobistymi. Projekt współfinansuje Kasa Stefczyka i BIK S.A.

W 2012 r. kontynuowaliśmy doradztwo biznesowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą: świadczyliśmy pomoc w opracowywaniu biznesplanów oraz zorganizowaliśmy specjalistyczne szkolenia. Ponadto przeprowadziliśmy wiele warsztatów z zakresu: zarządzania budżetem domowym, praw konsumenta i umiejętnego korzystania z usług i produktów kredytowych.

Przy wsparciu Kasy Stefczyka, Fundacji „Kocham Podlasie”, Fundacji im. dr. Franciszka Stefczyka oraz BIK S.A. kontynuowaliśmy realizację projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”, w którym edukowaliśmy rodziny o niskich dochodach w zakresie planowania i skutecznego zarządzania

finansami osobistymi.

Przygotowaliśmy również cykl edukacyjnych audycji radiowych zrealizowany wspólnie z Radiem Warszawa, a Prezes Stowarzyszenia regularnie współpracował z Radiem Gdańsk, uczestnicząc w audycji publicystycznej „Ludzie i pieniądze w Radiu Gdańsk”.

Wraz z Kasą Stefczyka po raz kolejny rozpoczęliśmy akcję „Skarbonka”, w ramach której zbieramy środki finansowe dla domów dziecka.

W roku 2012 roku SKEF zrealizowało projekt pt. „ Edukacja finansowa – zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu”. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków UOKiK. W ramach projektu przygotowany został poradnik „Życie w kredycie. Przewodnik nie tylko dla zadłużonych” oraz strona internetowa www.zyciewkredycie.pl.

W maju 2012 r. SKEF zorganizowało w Senacie RP wspólnie z Komisją Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisją Praw Człowieka, Praworządności i Petycji posiedzenie seminaryjne pt. „Upadłość konsumencka – regulacje prawne, praktyka, aspekt społeczny”. Celem posiedzenia była wymiana informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk wśród zaproszonych przedstawicieli Sejmu, Senatu i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w problematykę upadłości konsumenckiej. Mamy nadzieję, że spotkanie to przyczyni się w przyszłości do wypracowania lepszych rozwiązań systemowych dla osób nadmiernie zadłużonych.

Poza wspomnianą działalnością z sukcesem zaangażowaliśmy się we współpracę z innymi organizacjami pomocowymi, a także przyjęliśmy rolę koordynatora europejskiej organizacji European Consumer Debt Network (Europejska Sieć Zadłużenia Konsumenckiego), skupiającej blisko 30 krajów z UE i zajmującej się problematyką zwalczania zjawiska nadmiernego zadłużenia.

W minionym roku, dzięki posiadanemu statusowi organizacji pożytku publicznego oraz hojności Darczyńców, którzy zdecydowali się przekazać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na SKEF, mogliśmy uruchomić wypłatę stypendiów dla dziewięciu uzdolnionych studentów uczelni wyższych w ramach projektu „Fundusz Stypendialny”.

Serdecznie zachęcamy do przekazania 1% podatku również w roku bieżącym na wsparcie następujących działań:

- Projekt „Pomóż Oszczędzać Rodzinie”,

- Szkolenia dla rodzin z zakresu edukacji finansowej,

- Fundusz stypendialny

Darowizny 1% na rzecz  SKEF można wpłacać na następujący rachunek bankowy:

BZ WBK SA III/o Gdynia

34 1090 1102 0000 0001 1200 8689

Z wyrazami szacunku w imieniu Zarządu i pracowników SKEF

dr inż. Kazimierz Janiak

Prezes Zarządu                                                                                Gdynia, styczeń 2013 r."

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.