Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Trzynasta emerytura w 2020 r.

13EMERYTURANA2020MALAGCznF

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że budżet państwa jest przygotowany do wypłacenia kolejnej 13. emerytury w kwietniu 2020 r. "Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone"- oświadczyła w grudniu 2019 r., w TVP Info, minister Marlena Maląg. Potwierdziła, że rząd pracuje nad stałym mechanizmem corocznych wypłat tego dodatkowego świadczenia. W przygotowaniu jest również projekt wypłaty 14. emerytur, którą ma zapewnić oddzielna ustawa.

Minister rodziny dodała, że jest to rodzaj podziękowania dla osób starszych "za przeżyty czas, za to, co dla nas zrobili - dla młodszego pokolenia" i nie obawia się, że opanowany przez opozycję Senat we właściwym czasie nie podejmie uchwały. Ponadto zapowiedziała, że po waloryzacji emerytur, która wejdzie od 1 marca 2020 r. najniższe świadczenie ma wynosić 1200 zł. Również 1200 zł brutto, czyli na rękę ok. 930 zł, wyniesie dodatkowa trzynasta emerytura. 

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu w terminie wypłaty stałych, comiesięcznych świadczeń, przypadającym w kwietniu. "Świadczenie to będzie przysługiwało osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w art. 2 ust. 1 projektowanej ustawy" - napisano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Przeprowadzona w 2019 r. wypłata "trzynastej emerytury" była jednym z elementów przedstawionej w lutym tego samego roku przez PiS tzw. “piątki Kaczyńskiego”. Już wówczas, po ogłoszeniu programu, przedstawiciele rządu zapewniali, że “trzynastka” dla emerytów i rencistów to program, który rząd planuje kontynuować również w kolejnych latach. Pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Zgodnie z ustawą, emeryci i renciści otrzymali dodatkowe świadczenie w wysokości 1.100 zł brutto (888,25 zł netto). Jak wynikało z ustawy, świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia "Emerytura plus" w 2019 r. wyniósł 10,8 mld zł. Wydatki na 13. emeryturę w 2020 r. wyniosą 11,8 mld zł. Z samego budżetu państwa pochodzić ma 0,5 mld zł. Podstawowa kwota - 11,3 mld zł - pochodzić będzie z Funduszu Solidarnościowego. W sumie w ciągu 10 lat wydatki na dodatkową emeryturę wyniosą 137 mld zł, z czego z budżetu 5,8 mld zł. Z danych przekazanych przez resort rodziny wynika, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 r. zostałoby wypłacone ok. 9,8 mln osób.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.