Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Trzynasta emerytura

EMERYTURAPLUSPREMIERCznF

Programu “Emerytura Plus” obejmie zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP (Polskiej Agencji Prasowej) premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że wypłaty świadczeń zaczną się jeszcze w 2019 r. “Trzynasta emerytura” to jeden z projektów rządu, nazwanych “Piątką Kaczyńskiego”. Jej roczny koszt to ok. 40 miliardów zł. Nie będzie potrzebna nowelizacja budżetu państwa, aby sprostać nowym wydatkom, ponieważ finanse publiczne są w dobrym stanie po 3. latach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Wypłaty świadczeń dla emerytów planowane są po maju 2019 r. Kwota trzynastej emerytury ma być równa wysokości najniższej emerytury, czyli ok. 1100 zł.  Prezes PiS (Prawa i Sprawiedliwości) Jarosław Kaczyński podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie. Przypomnijmy, że od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1100 zł. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 825 zł. Dodatkowo, waloryzacja rent i emerytur dla najbiedniejszych ma wynieść minimum 70 zł. Ponadto, wszedł już w życie program “Mama 4 plus”, czyli tzw. emerytury matczyne. O takie świadczenia mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat. Skorzystają także te kobiety, które łączyły wychowanie czwórki pociech z pracą, ale nie uzbierały obowiązkowych 20 lat stażu. ZUS może teraz podwyższyć ich groszową emeryturę do wysokości najniższego takiego świadczenia. O takie będzie mógł wystąpić również ojciec, który ma skończone 65 lat i wychował czworo dzieci, ale tylko wtedy, gdy matka zmarła lub porzuciła rodzinę. Emerytura z programu “Mama 4 plus” też będzie równać się najniższej krajowej emeryturze, czyli 1100 zł. 

Premier Morawiecki wyjaśnił, że sprawiedliwe dzielenie owoców wzrostu i umiejętne łączenie zamożności społeczeństwa z rozwojem ekonomicznym, przynosi bardzo dobre rezultaty również dla całej gospodarki. Dzięki nim, Polska została wyróżniona przez Komisję Europejską (KE) za poprawę kondycji gospodarczej, naprawę finansów publicznych i malejące nierówności społeczne. Premier dodał: Nowe propozycje programowe dla rodaków są przede wszystkim efektem naprawy państwa i jego instytucji. Rząd inwestuje w rozwój, a nie nonszalancko szasta pieniędzmi. A kiedy się mądrze inwestuje, obok zapłaconego rachunku zawsze pojawia się korzyść - ogromna korzyść dla Polaków, ich szans edukacyjnych, szans na znalezienie pracy, a także korzyść dla regionów i dla rozwoju Polski.

Emeryci lub renciści nie będą musieli składać dodatkowych wniosków o wypłatę w ramach “Emerytury Plus”. Osoby pobierające te świadczenia dostaną po prostu dodatkowe pieniądze w formie w jakiej pobierają obecnie swoje emerytury czy renty. Koszt dodatkowej emerytury dla seniorów to ok. 10 mld zł rocznie z budżetu państwa.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.