Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Trzymamy wydatki w ryzach

WYDATKIWRYZACHCznF

Podstawą wypracowania oszczędności i niezbędnej płynności finansowej jest kontrola i planowanie wpływów oraz wydatków domowego budżetu. Jak nad nim zapanować? Czy wystarczy do tego zwykły notatnik, czy niezbędne będzie zorganizowanie specjalnego programu?

Kartka papieru

Najprostszym i jednocześnie najstarszym sposobem utrzymywania kontroli nad wydatkami jest zwykła kartka papieru w notatniku. Wystarczy tylko pamiętać, by przy zakupie zabrać z sobą paragon, a następnie wpisać jego wartość na samodzielnie przygotowanym szablonie. Rozwiązanie ma to jednak swoje minusy, ponieważ wymaga choćby sporego nakładu czasu poświęconego na przygotowanie niezbędnej tabeli, czy sumowanie poszczególnych pozycji wydatków. Wykorzystując do kontroli wydatków notatnik, łatwo możemy nie zauważyć także, że po prostu wydaliśmy zbyt wiele.

Arkusz Excel

Problem każdorazowego sumowania pozycji zakupowych rozwiązuje skorzystanie z arkusza w Excelu. Ten wykorzystując odpowiednie komendy może bowiem przypisywać dany wydatek do kategorii produktowej, natychmiast redukować poziom dostępnego budżetu, a także automatycznie sumować wszystkie wydatki w skali miesiąca, kwartału czy roku. Minusem stosowania arkuszu w Excelu jest jednak to, że odpowiedni  arkusz musi zostać przez nas stworzony. Jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, to może on szybko stać się niefunkcjonalny, nieprzejrzysty i uciążliwy.

Specjalny program

Rozwiązaniem tej bolączki jest wykorzystanie specjalnych programów – asystentów budżetowych. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych narzędzi, które od razu po zainstalowaniu pomogą nam w ryzach utrzymać nasz budżet. Największymi atutami tego rodzaju systemów jest tu automatyzacja przetwarzania wprowadzonych przez nas danych oraz ich przejrzystość, czyli podział na kategorie, okresy czy osoby. Minusem pozostaje tu mimo wszystko konieczność kolekcjonowania wszystkich paragonów, których wartości wpisywane są następnie do programu.

Specjalna aplikacja

Wprawdzie wykorzystanie specjalnej aplikacji na tablet, czy telefon nie zwolni nas z konieczności ręcznego wpisania danych, to jednak da nam możliwość dokonania tego w dowolnym miejscu i czasie. Wartości zakupów mogą więc być przez nas wpisane tuż po każdym wydatku. Wtedy na pewno o niczym nie zapomnimy i nie będziemy musieli zbierać wszystkich przynależnych paragonów. Z drugiej strony jednak, nie zawsze musimy mieć czas na wprowadzenie każdego wydatku, co prowadzić może do pominięcia części z nich. Jak widać, każde z powyższych narzędzi ma swoje ograniczenia. Miedzy innymi dlatego nie jest do końca ważne, z którego rozwiązania skorzystamy. Istotne jest bowiem to, abyśmy niezależnie od metody kontroli, dbali po prostu o przejrzystość naszych finansów. To naprawdę się opłaca.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje, Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.