Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tele oszustwa na papierze

TELEWYLUDZENIACznF

Oszuści szczególnie upodobali sobie współczesne środki łączności. Wśród nich wszelkiego rodzaju telefony, w tym oczywiście komórkowe. Tele przestępcy nie atakują jednak wyłącznie przy pomocy nowoczesnych narzędzi. W listopadzie mieszkańcy Gdyni zaczęli odnajdywać w swoich skrzynkach pocztowych zwykłe kartki papieru z odręcznie napisaną prośbą. Adresat takiej wiadomości był proszony o zadzwonienie pod podany numer telefonu.

Autor papierowej prośby napisał: „Proszę o pilny kontakt pod numerem telefonu 895 500 124 WAŻNE!!!”. Do rozszyfrowania sposobu wyłudzania pieniędzy przy pomocy takiego prostego mechanizmu przyczyniła się użytkowniczka portalu numernet.pl, na którym można sprawdzić, kto do nas dzwonił. Ponadto możemy uzyskać tam opinie innych użytkowników na temat takich nieznanych numerów. Okazało się, że w gdyńskim przypadku chodzi o zwykłe wyłudzenie. Już sam numer, pod który mamy zadzwonić jest podejrzany. Ma formę komórkowego, a tymczasem podczas wpisywania go do telefonu zamienia swój zapis na numer stacjonarny z kierunkowym 89, czyli dawnego województwa olsztyńskiego. Najpierw połączenie zostaje zerwane po jednym sygnale. Przy następnej próbie uzyskania połączenia jego czas jest liczony mimo braku sygnału. Wspomniana użytkowniczka portalu rozszyfrowującego nieznane numery telefonów wyjaśniła, że dzwoniła z karty i chociaż nikt nie odebrał, to z jej konta zniknęły pieniądze.

Internetowy detektyw

Informacje o oszustwach telefonicznych pojawiają się coraz częściej. Kiedy więc dzwonią do nas nieznane numery lepiej nie odbierajmy rozmowy. Nie oddzwaniajmy też, bo mogą nas spotkać niespodziewane koszty takie, jak opłaty za rozmowy, których nie przeprowadziliśmy. Wcześniej warto spytać się znajomych czy znają numer, o którym wy nic nie wiecie. Można też sprawdzić choćby na wspomnianym już portalu numernet. To serwis, którego celem jest właśnie rozszyfrowywanie nieznanych połączeń i sms-ów.

Jego baza numerów telefonów szybko się rozszerza. Umożliwia darmowe sprawdzenie kto dzwoni, dzięki prostej wyszukiwarce. Jeśli jednak nie znajdziesz w ten sposób podejrzanego numeru, to możesz zostawić komentarz. Wówczas wystarczy poczekać na pomoc innych użytkowników. Być może pomogą rozszyfrować nieznany numer. Sam również możesz dodać do bazy numer, który znasz i możesz ocenić jego wiarygodność.

Ostrożności nigdy za dużo

Kiedy nie wiesz do kogo należy numer telefonu, który cię nęka - bądź ostrożny. Zwracaj uwagę czy nieznany numer ma podejrzany kierunkowy lub jest nienaturalnie długi. Wiele krajów ma łudząco podobny numer telefonu do polskich numerów kierunkowych (np. +22 to Warszawa, a +225 – Kongo). Bądź ostrożny kiedy dodzwania się do ciebie jakiś nieznajomy w dziwnych porach dnia, np. poza powszechnie przyjętymi godzinami pracy czy w święta.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.