Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tańsze wakacje z socialtraveling i couchsurfing

E-TANIEWAKACJECznF

Dzięki Internetowi znalezienie tanich noclegów na wakacje jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nowe narzędzie służy jednak do usprawnienia sposobów poszukiwania kwater, ale nie zmienia charakteru metod z wcześniejszych czasów. Angielskie słowo socialtravelling skrywa praktykę znaną w Polsce od dawna, choćby w formie "wakacji pod gruszą". Podobnie jest z couchsurfingiem, który oferuje mieszkania i domy na wymianę podczas urlopu.

Oba rozwiązania są idealne dla osób samodzielnych, które nie przepadają za zorganizowanymi wyjazdami grupowymi. Z drugiej strony nie stać ich na nocowanie w hotelach, albo go nie lubią.

Socialtraveling

Do wynajęcia prywatnego mieszkania lub domu na wakacje, czyli socialtravelingu, najlepiej zabrać się na portalach ogłoszeniowych. Najczęściej wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "prywatne kwatery w... (i tu nazwę kraju, regionu, czy miejscowości)". Są też jednak specjalistyczne strony www, które przedstawiają takie oferty. Np. serwis Airbnb, czyli „Air bead and breakfast", oferujący tysiące miejsc noclegowych na całym świecie. Serwis za skojarzenie z wynajmującym prywatnym właścicielem lokalu pobiera kilkuprocentową opłatę od wstawiającego propozycję udostępnienia turystom swojego mieszkania czy domu. Ceny są bardzo różne i – podobnie jak w przypadku innych rodzajów noclegów – zależą od lokalizacji, wielkości i rodzaju wynajmowanego domu czy mieszkania. Dodatkową korzyścią z wynajmowania kwatery od prywatnego właściciela jest możliwość rozłożenia kosztów na kilka osób, zamiast sztywnego systemu hotelowego – jeden pokój/łóżko – jedna osoba.

Couchsurfing

Nazwa tej formy pochodzi od międzynarodowego portalu couchsurfing.org. Można założyć na nim swój profil, na którym przedstawiamy swoją ofertę. Oprócz miejsca do spania może to być np. pomoc w zwiedzaniu miejscowości wypoczynkowej. Natomiast poszukujący noclegu musi zalogować się na stronie, wybrać interesujące miejsce i skontaktować się z właścicielem lokalu. Zakwaterowanie i ewentualnie wyżywienie mamy wówczas za darmo, ale musimy liczyć się z odwzajemnieniem usługi, czyli udostępnieniem swojego mieszkania dla innych gości z całego świata.

W końcu – jeśli mamy do siebie wzajemne zaufanie – możemy wyjechać do domu znajomych w górach, w czasie kiedy oni zajmą na urlop nasze mieszkanie nad morzem, czy jeziorem.

(Fot. pixabay.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.