Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tanie wakacje na ostatnią chwilę

WADYLASTMINUTECznF

Żar leje się z nieba, dzieci kończą rok szkolny, urlop wstępnie uzgodniony, ale co dalej? W natłoku codziennych obowiązków nie mieliśmy czasu, by zastanowić się nad miejscem wypoczynku. A nagle znaleźliśmy się u wrót lata. Pozostaje więc polowanie na okazje z ostatniej chwili. Takie oferty w biurach podróży noszą nazwę "last minute" - ostatnia minuta, by zaklepać jakąś kwaterę w atrakcyjnym wypoczynkowo miejscu. Oferta last minute może być atrakcyjna, zwłaszcza z powodu obniżonej ceny, ale może też mieć wady.

Przede wszystkim wakacje last minute to raczej oferta dla osób swobodnie dysponujących swoim czasem – czyli np. dla młodych, samotnych z budżetówki, których nie obciążają zobowiązania wobec bliskich i którzy mają możliwość swobodnego wykorzystywania urlopów. Propozycja ta sprawdzi się też w przypadku osób, które chcą podróżować i zwiedzać świat, ale posiadają ograniczone możliwości finansowe, np. studentów z długimi wakacjami, ale z chudym portfelem. Cena za last minute może być o kilkadziesiąt procent niższa od katalogowej.

Zdecydowanie trudniej jest rodzicom, którzy pracują w małych firmach prywatnych albo prowadzą samodzielną działalność gospodarczą. Oni muszą pamiętać o wypoczynku dzieci oraz terminach narzucanych przez klientów ich firm. Dla nich niewątpliwą wadą wypoczynku last minute jest przede wszystkim krótki czas na podjęcie decyzji dotyczącej miejsca i terminu urlopu. Minusem będzie również brak możliwości wybrania przez nas konkretnego, interesującego nas miejsca na świecie w ramach oferty. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem jest odwrotność last minute, czyli oferty first minute, która wymaga planowania wakacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pozwala to nie tylko na uzyskanie korzystnej ceny wypoczynku, ale również wiąże się z dużym komfortem co do wyboru miejsca i czasu konkretnej oferty. Ponadto, korzystając z opcji first minute zdecydowanie łatwiej znaleźć wakacje dla większej grupy osób – całej rodziny, a nie jednej czy dwóch osób.

Wracając do niebezpieczeństw związanych z systemem last minute - warto przede wszstkim dokładnie przeczytać regulamin oferty jeszcze przed skorzystaniem z niej, a to ze względu na charakter usługi "na ostatnia chwilę" nie zawsze będzie możliwe.

Trzy główne wady wakacji last minute:

  • Konieczność podjęcia szybkiej decyzji dotyczącej urlopu i uzgodnienia go w pracy;

  • Mniej atrakcyjne pokoje hotelowe do dyspozycji - oferta dotyczy zazwyczaj pokoi z widokiem na parking czy drzewa, a nie np. na morze, bowiem takie pokoje sprzedają się najszybciej;

  • Nie zawsze możemy wybrać atrakcyjną dla nas miejscowość, bo np. noclegi w niej zostały już wyprzedane w... first minute.

Ponadto, szukanie ofert last minute wymaga charakteru łowcy i odrobiny szczęścia. Może zdarzyć się, że całymi dniami będziemy przeglądali Internet i nic odpowiedniego dla nas nie znajdziemy. Do tego, decydując się na ofertę last minute trzeba zachować szczególną ostrożność. Bardzo łatwo jest bowiem w pośpiechu podpisać umowę, z której warunkami nie do końca się zapoznamy. Sprawdźmy więc do jakiego hotelu się udajemy, kto dokładnie jest organizatorem naszej wycieczki oraz jakie ubezpieczenie będzie nam gwarantował.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.