Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tanie podróżowanie

TAPODROZOWANIECznF1

Wielu Polaków, wybierając się na wakacje krajowe, staje przed trudnym wyborem – jaki środek transportu wybrać. Każdy z nas ma inne preferencje, ale przede wszystkim inne priorytety. Jednym zależy na czasie, innym na komforcie podróży, a jeszcze innym – a tych jest zdecydowanie najwięcej – na cenie.

Nasz wybór, oprócz tych trzech wymienionych czynników (czas, komfort, cena), jest również warunkowany innymi elementami, takimi jak: liczba osób podróżujących, czy wśród nich są dzieci, lub osoby starsze, a także miejscem docelowym naszej wyprawy.

Samochód

Niewątpliwie, jedną z najbardziej popularnych form podróżowania jest samochód. Idealnie sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi, lub podróży z naszymi dziadkami, albo większą grupą. Podróżując autem, możemy zyskać na czasie, oczywiście pod warunkiem, że nie natrafimy na poważne utrudnienia na drodze. Ryzykownym byłoby podjąć próbę oceny komfortu jazdy. I to nie tylko w przypadku samochodu, ale również wszystkich innych omawianych środków transportu. Dla jednego, podróżującego „czterema kółkami”, komfortem będzie to, że:

  • w każdej chwili może zatrzymać się na kawę, obiad w ulubionym przydrożnym zajeździe, przewinąć dziecko, lub „rozprostować kości” na świeżym powietrzu;

  • ma możliwość zjechania z trasy, aby zwiedzenia znajdujących się niedaleko zamku, twierdzy, czy rezerwatu;

  • nie musi przebywać wśród rzeszy innych obcych mu osób;

  • jeśli ma klimatyzację, może dostosować temperaturę do jego potrzeb.

Dla innego zaś, wymienione korzyści nie są niczym szczególnym i niezbędnym w podróży.

Na pewno do zalet takiej podróży należy niezależność, możliwość zabrania większego i cięższego bagażu oraz to, że wyruszając z domu, docieramy bezpośrednio na miejsce. Ponadto, podczas naszego pobytu mamy pod ręką nasz samochód, z którego zawsze możemy skorzystać, chociażby w celu odwiedzenia znajdujących się w dalszej odległości atrakcji turystycznych.

Pamiętajmy jednak, że wybierając się do dużego miasta, możemy napotkać problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, lub będziemy zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów w postaci opłaty za postój.

A skoro mowa o kosztach… Oczywiście głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest średnie spalanie paliwa przez nasz samochód oraz liczba osób podróżujących. W przypadku zarówno dalszych jak i bliższych wyjazdów, przy spalaniu ok 8l/100km, jadąc we dwie osoby, uśredniając ceny paliwa, koszty są porównywalne z najniższymi cenami kolei. Tak więc, jeśli nasze auto spala mniej niż 8l/100km, lub gdy planujemy wycieczkę w grupie więcej niż dwuosobowej, śmiało możemy uznać, że podróż samochodem będzie najbardziej ekonomiczną opcją.

Kolej

Innym, popularnym wśród Polaków środkiem transportu jest pociąg. W przypadku połączeń bezpośrednich, czyli tych nie wymagających przesiadek, często czas dotarcia w wyznaczone miejsce może być zbliżony do czasu jazdy samochodem. Jednak, należy pamiętać, aby doliczyć również czas podróży do i z dworca PKP.

Wiele osób jeżdżących koleją, do zalet zalicza to, że jak to określają – „nie muszą się niczym przejmować” – jeśli mają ochotę, mogą nadrobić zaległości w lekturach, lub zdrzemnąć się. Ponadto, jest to środek komunikacji, który daje nam największą przestrzeń do „rozprostowania kości”. Dla miłośników rowerów zaś jest to jedyna opcja przewozu „dwóch kółek”, ponieważ niektóre pociągi posiadają wagony przeznaczone do transportu rowerów.

Niestety, polska kolej nie słynie z punktualności. Wprost przeciwnie, obecnie ze względu na modernizację i remonty trakcji i torów, zarówno planowany czas podróży, jak i długość opóźnień, wciąż wzrasta. Mimo coraz większej liczby nowych składów pociągu, wciąż możemy trafić na stary wagon, w którym zapach siedzeń, czystość toalet i szczelność okien pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście należy to już do rzadkości i z każdym dniem zwiększa się liczba składów, które posiadają gniazdka elektryczne, klimatyzację czy wagony dla osób niepełnosprawnych. Nie zapominajmy również, że nie wszędzie dojedziemy koleją, co będzie wiązało się z przesiadkami, zmianami środków transportu, a także dodatkowymi kosztami.

Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż pociągiem, upewnijmy się wcześniej, czy skład zawiera wagon barowy/restauracyjny. Jeśli nie, zaopatrzmy się w prowiant i napoje, ponieważ nie będzie możliwości dokonania takich zakupów w trakcie podróży.

Ceny polskiej kolei są zależne oczywiście od trasy (wg liczby kilometrów), a także od sieci, rodzaju pociągu, przewoźnika, z którym zdecydujemy się jechać. Rozbieżności cenowe są duże, kształtują się w przedziale 10-30 groszy za kilometr. Im dłuższa trasa, tym średnia cena za kilometr jest niższa. Jednak najważniejszym czynnikiem decydującym o cenie jest marka przewoźnika. Pociągi ekspresowe będą droższe, ale absurdalnie nie zawsze szybsze.

Autobus

Obecnie na rynku polskim występuje bardzo wiele przewoźników autobusowych. Mnóstwo prywatnych firm specjalizuje się w przewozach na konkretnych trasach. Są to zarówno małe minibusy przewożące zaledwie kilkanaście osób, jak duże dwupiętrowe autobusy zapewniające nawet 70 miejsc siedzących. Oferowany standard jest różnorodny – od kilkunastoletnich, głośnych, brudnych autobusów poprzez nowoczesne, z toaletą, udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, regulowanymi fotelami, pasami bezpieczeństwa, klimatyzacją, darmowym Wi-Fi, a nawet poczęstunkiem zawartym już w cenie biletu. Czas podróży jest z pewnością dłuższy niż przejazd samochodem prywatnym. Natomiast porównując z koleją – nie można jednoznacznie określić, którą opcję należy wybrać, aby dotrzeć szybciej, ponieważ jest to zależne od trasy i przewoźnika. W niektórych przypadkach autobusem dojedziemy w znacznie krótszym czasie niż koleją, w innych zaś, podróż będzie zdecydowanie dłuższa.

Jednak, bez względu na czas czy standard, podróż autobusem zawsze będzie należała do tych najbardziej „ciasnych”, a tym samym najmniej wygodnych ze względu na mocno ograniczoną powierzchnię tego środka transportu.

W większości przypadków polskie autobusy jeżdżą raczej punktualnie. Coraz więcej przewoźników, podając planowany czas podróży, uwzględnia dodatkowy czas na wypadek ewentualnych utrudnień na trasie. Dla wielu osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, czy na wsiach jest to jedyna możliwość dotarcia do domu. Podobnie, jak dla osoby nie posiadającej samochodu i wybierającej się na urlop w trudno dostępny zakątek Polski.

Ze względu na mnogość przewoźników autobusowych, nie sposób dokonać szczegółowej analizy pod kątem stawki za kilometr. Jednak, ceny są bardzo zbliżone do przejazdu koleją. Jest to około 20 groszy za kilometr, choć stawka przy dłuższych trasach może wynieść 12 groszy, zaś przy krótszych wzrosnąć nawet do 35 groszy. Wśród ofert można także znaleźć firmy, które z Gdańska do Krakowa, czy z Warszawy do Rzeszowa zawiozą nas za jedyne 10 zł, pod warunkiem rezerwacji i opłaty za bilet z kilkunastotygodniowym wyprzedzeniem. Aczkolwiek, w przypadku ostatniego opisanego przewoźnika, minusem jest to, że oferuje połączenia jedynie między dużymi miastami.

Samolot

Coraz więcej Polaków decyduje się na podróż samolotem po kraju. Z pewnością jest to najszybsza opcja transportu. Jednak licząc czas podróży, oprócz przelotu, nie możemy zapomnieć o doliczeniu wymaganego czasu, który musimy spędzić na terminalu przed odlotem oraz minut poświęconych na dojazd na i z lotniska, które zazwyczaj są oddalone od centrum miasta. Wbrew pozorom, nie dla wszystkich lot jest komfortową formą podróży. A to ze względu na fakt, że nie wszystkie samoloty, a w szczególności te na krajowych trasach, mają wystarczająco dużo miejsca na nogi wysokich pasażerów. Poza tym, wielu z nas ma lęki przed lataniem.

Tak, jak w przypadku kolei i autobusów, i w tym przypadku występuje prawdopodobieństwo opóźnienia lotu, a nawet i jeszcze gorsza opcja – możliwość odwołania lotu, co może stanowić poważny problem dla znalezienia alternatywnego środka transportu. Ponadto, podróżować samolotem możemy jedynie między zaledwie kilkoma miastami, a w tym często z przesiadką w Warszawie. Loty bezpośrednie, chociażby z Gdańska do Krakowa, są zaledwie dwa w ciągu dnia (wczesnym rankiem i wieczorem).

Niestety, ceny przelotów krajowych w żaden sposób nie zachęcają do korzystania z nich. Ogłaszane hucznie oferty przelotów za 99 zł dotyczą jedynie połączeń ze stolicą i jest ich naprawdę niewiele. Natomiast w pozostałych przypadkach ceny kształtują się od 250 zł do ponad 500 zł za przelot, oczywiście w jedną stronę.

Rower lub motor

Entuzjaści „dwóch kółek” mogliby poczuć się wykluczeni, gdybym nie wspomniała i o nich. Jak najbardziej – na urlop możemy także się wybrać rowerem bądź motorem. Jednak, aby wybrać tę formę podróżowania, musimy to faktycznie kochać. Dla niektórych przejechanie na rowerze, bądź motorze kilkudziesięciu kilometrów, nie wspominając o kilkuset, jest z założenia niewykonalne. Inni zaś na samą myśl o takiej wyprawie przebierają nogami ze szczęścia.

Nie myślmy jednak, że podróż rowerem jest bezkosztowa. Jeśli nie pokonamy trasy w ciągu jednego dnia, będziemy musieli skorzystać z noclegu, co wiąże się często z wysokimi cenami.

Magdalena Boryna

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.