Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Szykuje się e-rewolucja w PIT-ach

E-REWOLICJAWPITCznF

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wypełni za nas PIT-37 i PIT-38. Kliknięciem w Internecie będziemy mogli je zaakceptować i pominąć udrękę przepisywania, zliczania, wpisywania po raz kolejny, mnożenia, odejmowania itp. stresujących dla wielu czynności. Jednak ambitni nadal będą mogli wykazywać się samodzielnością, ponieważ dzięki Profilowi Zaufanemu uzyskają dostęp do przygotowanych przez KAS dokumentów z możliwością ich poprawiania, a nawet wypełnienia od nowa. Funkcja wejdzie do pakietu usługi "Twój e-PIT".

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że ta nowa forma zeznania podatkowego w wersji elektronicznej zostanie udostępniona od 15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym. Zeznanie będzie przygotowane w oparciu o systemy informatyczne KAS, włącznie z wykorzystywanymi do tej pory ulgami i odliczeniami, np. ulgami na dzieci. Podatnik będzie mógł nie podejmować żadnej aktywności, wtedy przygotowane przez KAS zostanie przesłane do urzędu skarbowego. Będzie mógł też, po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, zalogować się na portal i poprawić zeznanie lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (np. IKZE, ulga na internet czy wygaśnięcie ulgi na dzieci z powodu zakończenia przez któreś z nich nauki) lub zmienić np. dane organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 procent. Będzie mógł wreszcie odrzucić propozycje KAS i wypełnić zeznanie samodzielnie.

Czerwińska podkreśliła, że dzięki nowemu systemowi: "Blisko połowa podatników będzie mogła zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć, bez wychodzenia z domu, a podatki będą proste, przejrzyste, przyjazne". W 2020 r. do deklaracji wypełnianych przez KAS mają dołączyć PIT-36 i PIT-36L, czyli zeznania osób prowadzących działalność gospodarczą. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania, mają też zostać rozszerzone o dane z rejestrów ZUS czy PESEL.

Zostanie jednak zachowana możliwość rozliczania papierowego, a zeznanie wypełnione przez podatnika będzie miało pierwszeństwo przed tym wypełnionym przez KAS. Z kolei za błędy w zeznaniu elektronicznym podatnik będzie odpowiadał tylko wtedy, jeśli naniesie swoje poprawki. Jeśli bez poprawek zaakceptuje zeznanie wypełnione przez KAS, to skarbówka będzie odpowiadać za ewentualne błędy. Resort finansów liczy, że dzięki usłudze "Twój e-PIT" praktycznie mogą zostać wyeliminowane przypadki opóźnień w dostarczaniu zeznania podatkowego urzędowi skarbowemu. Na jedno w nowym systemie podatnicy będą musieli zwrócić baczną uwagę. Jeśli pozostawią wypełnienie swoich zeznań KAS-owi i nie będą się interesować swoją deklaracją, a wykaże ona potrzebę dopłaty do fiskusa, to dowiedzą się o tym boleśnie z wezwania urzędu skarbowego, wzywającego do uregulowania płatności.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.