Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Szybciej w księgach wieczystych

EKWNOTARIATCznF

Ministerstwo sprawiedliwości i notariusze są zadowoleni z pierwszych efektów wdrożenia systemu teleinformatycznego Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW). Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni.

Od 1 lipca br. notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych składają wnioski o wpis w księdze wieczystej nie w formie papierowej, lecz za pośrednictwem systemu EKW. Wcześniej po zawarciu umowy notariusz składał wniosek do sądu o wpis do księgi w formie papierowej, co mogło nastąpić nawet w kilka dni od zawarcia aktu notarialnego. Wiceminister Wójcik wyjaśnił, że w tym czasie nieruchomość mogła być przedmiotem ponownego obrotu przez oszustów.

System jest sprawny

"Po pierwszym miesiącu możemy powiedzieć: system działa niemal bez zarzutu" - ocenił wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło. Podkreślił, że ten system nie tylko przyspieszył postępowania, ale zapewnił im bezpieczeństwo.

Od 1 lipca w ramach elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego złożono ponad 100 tys. wniosków o wpis w księgach wieczystych, który funkcjonuje przez 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę. Wartość całego projektu to 8 mln zł.

Czas na spadki

Z kolei 8 września 2016 r. rusza elektroniczny rejestr spadkowy. To publiczny rejestr prowadzony przez Krajową Radę Notarialną, który ma gromadzić informacje o sądowych postanowieniach stwierdzających nabycie spadku i wydawanych przez notariuszy poświadczeniach dziedziczenia, które potwierdzają prawa do spadku.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.