Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Szczęśliwa dwunastka w finale

MLODZIEKONOMISCI2013CznF

Do finału 8 edycji Młodzieżowych Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów zakwalifikowało się 12 gimnazjalistów z całej Polski. W tym roku na konkurs napłynęło niemal tysiąc prac. Wygrał Stanisław Matuszewski z Legionowa.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej przy wsparciu m.in. Fundacji im. Franciszka Stefczyka. Szczęśliwa dwunastka przyjechała na finał na przełomie maja i czerwca, do Sobieszewa pod Gdańskiem, malowniczej miejscowości położonej nad brzegiem Bałtyku. Zabrali ze sobą najlepszych kibiców: rodziców i nauczycieli.

Dla rozładowania stresu związanego z konkursem organizatorzy przygotowali dla młodzieży pełen atrakcji program. Obok sporej dawki wiedzy merytorycznej podanej w ciekawy sposób i pracy w grupach, finaliści mieli okazję wykazać się też kondycją fizyczną podczas zabaw w lesie i na plaży.

Jak pożyczać bezpiecznie?

Tematem tegorocznej edycji konkursu było: „Bezpieczne pożyczanie i kredytowanie. Świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej”.

- Chciałabym, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jak odpowiedzialnie pożyczać, co brać pod uwagę biorąc kredyt - podkreślała Agnieszka Gontarek z Biura Informacji Kredytowej. - Aby wiedzieli, że historia kredytowa ma ogromne znaczenie przy podejmowaniu przez banki i SKOK-i decyzji kredytowej, i że każdy ma wpływ na to, jaka ta historia kredytowa jest.

Finaliści wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. Wygląda na to, że wykład nie był nudny:

- Bardzo zaskoczyli mnie poziomem swojej wiedzy. Przygotowali się do tematu, ale też chłonęli wiedzę. Zadawali pytania i pracowali - zauważyła A.Gontarek .

- Dla grupy wiekowej jaką są gimnazjaliści faktycznie to może być temat trudny. Edukacja bowiem nie przewiduje tego rodzaju tematyki, więc młodzież sama musi ten temat zgłębić - podkreśliła Magdalena Głowacka ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, koordynatorka konkursu.

Laury dla uczniów…

Stanisław Matuszewski z Legionowa wygrał 8 edycję Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Jak przyznał:

- Ostatnie kilka dni przed przyjazdem do Sobieszewa były bardzo intensywne. Uczyłem się po kilka godzin dziennie. Dzień przed wyjazdem nie poszedłem do szkoły. Zamierzałem osiągnąć dobry wynik i udało się. Wiedzy z dziedziny kredytów, którą zdobyłem podczas konkursu nie mają nawet moi rodzice, a kredyty przecież każdego z nas mniej, bądź bardziej dotykają.

Staszek swoich sił próbował także podczas ubiegłorocznej edycji, która odbyła się we Władysławowie. Wówczas otrzymał wyróżnienie.

Michał Święch ze Stępiny w województwie podkarpackim, ekonomią interesuje się od kilku lat i z tą dziedziną wiąże plany na przyszłość. W przyszłości chce być doradcą inwestycyjnym, albo maklerem giełdowym. Jest zdobywcą zaszczytnego II miejsca.

Magdalena Pietrzak z Białej Rawskiej w województwie łódzkim docenia obok możliwości zdobywania wiedzy walory towarzyskie konkursu:

- Jest na prawdę bardzo miło. Najbardziej podoba mi się, że mogę poznać nowych ludzi, rozmawiać z nimi i zaprzyjaźnić się.

Nagrodami głównymi w konkursie był laptop, tablet i aparat fotograficzny. Jednak nikt ze szczęśliwej dwunastki nie wyjechał z pustymi rękami. Obok konkursu indywidualnego młodzież sprawdziła swoje umiejętności pracy w grupie. Zadaniem było wykonanie plakatu dotyczącego pozytywnej historii kredytowej, lub produktów Biura Informacji Kredytowej. Najlepsza praca oczywiście też została nagrodzona.

MLODZIEKONOMISCI2013CznF1A

(Na zdj. finaliści, jurorzy i organizatorzy mistrzostw, fot. Piotr Pachla) 

Uznanie dla pedagoga

Krzysztof Kopka, nauczyciel Wiedzy o Społeczeństwie w gimnazjum im. A. Mickiewicza w Białej Rawskiej przyjechał na finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów nie po raz pierwszy. W tym roku do finału zakwalifikowała się aż trójka jego uczniów. Jego celem jest tak pokierować dzieciakami, aby było im łatwiej w dorosłym życiu.

- Jak tu nie przyjeżdżać, kiedy młodzież za każdym razem wyjeżdża zachwycona pobytem, organizacją konkursu i intensywnością zajęć – mówi K. Kopka. -  Uczą się tu i bawią. Mają okazję potwierdzić swoje znakomite umiejętności w zakresie wiedzy ekonomicznej. Przywieźć mnóstwo nagród. Ledwo widać dzieciaki zza tej ilości prezentów, które tu otrzymują. Mamy problem żeby zapakować się do samochodu.

Zaangażowanie pana Krzysztofa w przygotowanie młodzieży do konkursu zostało nagrodzone. Zdobył w tym roku nagrodę specjalną dla nauczyciela. Bon Ecco Holiday o wartości 2 tys. zł.

Okiem jury

Przewodniczącą jury Młodzieżowych Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów była prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Gdańskiego:

- To niesamowicie pożyteczne przedsięwzięcie. Kreuje postawy finansowe i umiejętności zarządzania własnymi portfelami inwestycyjnymi. Młodzi ludzie podejmując pracę nie powinni sobie obierać za główny cel zarabianie pieniędzy. Celem powinna być dobra praca, poparta solidnym wykształceniem i połączona z jakąś pasją, a pieniądze są rzeczą wtórną.

Celem Stowarzyszenia Krzewienie Edukacji Finansowej jest edukacja w zakresie świadomego i bezpiecznego zarządzania finansami.

- Edukacja finansowa powinna być ważnym elementem wychowania młodego człowieka - stwierdził Kazimierz Janiak, prezes SKEF. Pierwszym elementem wychowania w edukacji finansowej zawsze powinna być rodzina. Tutaj uczymy się właściwego gospodarowania, patrzymy na swoich rodziców, dziadków, krewnych, jak potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi i następnie możemy obserwować efekty tego zarządzania. W domu uczymy się przede wszystkim odróżniania zachcianki od potrzeby. Bardzo często spotykamy się z rzeczywistością, kiedy dzieci już od najmłodszych lat potrafią bardzo wiele wymóc na swoich rodzicach. Konsekwencje tego pozostają w wieku starszym. Chęć posiadania jest często większa od naszych możliwości.

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej konkurs ekonomiczny dla gimnazjalistów z całej Polski organizuje od 2006 roku. W trakcie ośmiu edycji wpłynęło 8,5 tysiąca prac.

Magda Kiljan

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.