Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Świetne wyniki polskiej gospodarki

ZNAKOMITAGOSPODARKACznF

Rekordowo niskie bezrobocie - najniższe od 26 lat! W kwietniu 2017 r. spadło do 7,7 proc. wobec 8,1 proc. w marcu. Cała gospodarka jest w znakomitym stanie. W kwietniu znacznie wzrosły obroty w handlu detalicznym - o 5,5 proc. rok do roku.

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 7,7 proc. wobec 8,1 proc. w marcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 252,7 tys. wobec 1 mln 324,2 tys. osób przed miesiącem. Jeszcze niższa stopa bezrobocia była wyliczona wg. Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), bo wyniosła w I kwartale 2017 r. 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w IV kwartale 2016 r.. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kw. 56,2 proc. wobec 56,3 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 53,2 proc. wobec 53,2 proc.. Jednocześnie wzrosła wydajność polskich pracowników. W przemyśle w kwietniu wzrosła o 2 proc. rok do roku przy wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,3 proc..

Rosną sprzedaż i produkcja

Sprzedaż w handlu detalicznym wzrosła o 5,5 proc. rok do roku (rdr), po wzroście o 5,5 proc. w marcu po korekcie - podał GUS. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w kwietniu wzrosła o 7,6 proc. rdr. Sprzedaż przedsiębiorstw hurtowych w kwietniu wzrosła o 6,7 proc. rdr. W końcu kwietnia w budowie było 742,1 tys. mieszkań, o 2,5 proc. więcej niż przed rokiem. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w kwietniu w ujęciu rdr wzrosły o 5,2 proc.. Przewozy ładunków w kwietniu wzrosły rok do roku o 6,6 proc. i wyniosły 43,6 mln ton. Najbardziej wzrosły w transporcie kolejowym - o 9,1 proc..

Dobra kondycja budżetu państwa

Dochody z podatku VAT w okresie styczeń-kwiecień były wyższe w ujęciu rocznym o 34 proc., czyli ok. 14,5 mld zł, a dochody z podatku CIT były wyższe o 15 proc. czyli 1,7 mld zł    - poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza. Z kolei dochody z podatku akcyzowego w tym okresie były wyższe o 3,6 proc. w ujęciu rocznym (0,7 mld zł), a dochody z podatku PIT były wyższe o 7,6 proc. rok do roku (1,1 mld zł).

(Fot. pixabay.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.