Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Święta u Polaka

WYDATKINASWIETACznF

Sezon świąteczny w sklepach jest coraz bardziej widoczny – wszechobecne reklamy i natrętna muzyka mają skłonić nas do impulsywnych i nieprzemyślanych wydatków, do maksimum wykorzystując nasz budżet domowy. Na szczęście badania wskazują, że Polacy wcale nie oczekują od bliskich drogich prezentów!

Wydatki świąteczne wciąż rosną

Według zaprezentowanego przez firmę Deloitte raportu „Zakupy świąteczne 2015” Polacy zamierzają wydać w tym roku na święta nawet o 10% więcej niż w ubiegłym – przeciętna kwota, o jaką święta uszczuplą nasze finanse wynosi 1282 złote. Niemal połowę – a więc 570 złotych – zamierzamy wydać na prezenty, niemal drugie tyle (560 złotych) przeznaczymy na zakupy spożywcze, a pozostała kwota ma zostać przeznaczona na wydatki towarzyskie.

Zakup prezentów – najważniejsze są dzieci

To właśnie najmłodsi otrzymają najwięcej – niemal jedną trzecią wydatków na prezenty zamierzamy przeznaczyć na ich potrzeby. Najczęściej wybieranymi podarunkami dla nastolatków będą książki, na kolejnych miejscach znalazły się gry oraz słodycze. Co dziesiąty Polak deklaruje, że starsze dzieci otrzymają pieniądze, które będą mogły przeznaczyć na własne potrzeby.

Struktura podarunków dla najmłodszych prezentuje się odmiennie – na pierwszym miejscu znalazły się klocki (oraz inne zabawki konstrukcyjne), kolejne zajęły książki oraz lalki i pluszowe zabawki. Zwraca uwagę duży nacisk na zabawki naukowe, kreatywne oraz techniczne.

Jakich prezentów sami oczekujemy?

Prawie połowa (46%) Polaków deklaruje, że najlepszym prezentem na święta będzie dla nich książka, 38% ankietowanych oczekuje pieniędzy, a 32% ucieszyłoby się z perfum lub kosmetyków. Szczególnie istotny z punktu widzenia planowania wydatków jest triumf książki – jest ona bowiem nie tylko prezentem stosunkowo tanim (od dosłownie kilku złotych, jeżeli trafimy na odpowiednią promocję, ale także 100 – 150 złotych za ekskluzywne wydania), lecz i pożądanym.

Gdzie kupujemy, by wydać jak najmniej?

Coraz więcej Polaków przekonuje się do zakupów w sieci – i chociaż ostatnie wahania kursów walut czynią zakupy przez Internet za granicą coraz mniej opłacalnymi, to właśnie e-sklepy najszybciej powiększają sprzedaż, kusząc nas atrakcyjnymi cenami oraz wygodą. Dzięki zastosowaniu porównywarek cenowych możemy w prosty sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę, a deklarowane skupienie się na praktycznych zaletach prezentu pozwala ograniczyć jego cenę.

Tradycyjne zakupy pozostają domeną produktów spożywczych – tutaj wyróżniamy się na tle Europy, ponieważ najwięcej zamierzamy wydać w dyskontach (podczas gdy na Zachodzie dominują sklepy wielkopowierzchniowe - hipermarkety i supermarkety). Częściej dostrzegamy przy tym sztuczki marketingowe – według deklaracji nie chcemy dokonywać zakupów pod wpływem impulsu, zamiast tego stawiając na planowanie wydatków.

Czy święta nadszarpną nasz budżet?

Niewątpliwie wydatki na święta stanowią poważną cześć grudniowego budżetu – na szczęście coraz więcej Polaków świadomie oszczędza, dzięki czemu nie muszą obawiać się debetu na koncie lub konieczności wzięcia kredytu. Pomaga również rozłożenie wydatków na dłuższy okres – chociaż niemal 1300 złotych jest dla przeciętnego konsumenta poważną kwotą, odpowiednie przygotowania i zapoznanie się z oczekiwaniami naszych bliskich pomaga przetrwać święta bez większych trudności.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.