Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Święta – tradycyjne, ale i oszczędne

ZAKUPYSWIATECZNECznF

Polskie święta muszą być tradycyjne. Takie jest zdanie większości rodaków, bez względu na to jaki mają stosunek do oszczędzania. Ograniczać możemy się na co dzień, ale nie w czas Bożego Narodzenia. Stół musi być pełny, by domownikom i gościom niczego nie brakowało z ulubionych dań – czy wigilijnych, czy też szynek i bigosów na kolejne dni świętowania. No i jeszcze prezenty pod choinkę – nie tylko dla najmłodszych. To wszystko przecież kosztuje, ale nie musi nas zrujnować – wystarczy planowanie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Koszty takich zakupów niewątpliwie wzrosną, jeśli zabierzemy się do nich na ostatnią chwilę. Warto więc już na kilka tygodni przed rodzinnym spotkaniem pod choinką ustalić ilu będziemy mieli gości i jakie smakołyki każdy z nich lubi najbardziej. Każda nadwyżka łatwo psujących się produktów może bowiem doprowadzić do bezsensownych wydatków, a więc marnotrawstwa. W przypadku dużej liczby gości warto pomyśleć o rozłożeniu kosztów. Oczywiście nie jest mile widziane żądanie od teściów gotówki na zakupy żywności. Jednak prośba o przygotowanie jakiejś ulubionej i będącej specjalnością domu gościa potrawy wigilijnej będzie dobrym pomysłem. Nie tylko ustrzeże nasz portfel przed nadmiernymi wydatkami, ale także zagwarantuje, że każdy z gości będzie miał na stole przynajmniej jedną "pewną" dla siebie potrawę.

Okres przedświąteczny to dla sklepów i dużych sieci handlowych czas „żniw” – ich działy marketingu wysilą cały swój kunszt, by zmusić klientów do wydania jak największej ilości pieniędzy. Nasilone reklamy w telewizji i Internecie, ale również promocje, specjalne dekoracje, odpowiednio dobrana muzyka i zapachy mają skusić do nie zawsze potrzebnych zakupów. Najlepiej walczyć z taką inwazją marketingową odpowiednim planowaniem. Pomocna będzie zwykła lista zakupów, przygotowana zanim udamy się do sklepu. Warto też wybrać odpowiednie miejsce na przedświąteczne sprawunki. Celowe będzie poszukanie publikowanych np. w Sieci cen koszyków świątecznych zakupów. Może okazać się też, że warto produktów z takich typowych zestawów poszukać w e-sklepach. Jednak w tym przypadku, by mieć pewność dostawy na czas, trzeba złożyć zamówienie z około miesięcznym wyprzedzeniem. Oczywiście świeżych ryb w ten sposób nie kupimy, ale za to wiele innych produktów – zwłaszcza prezenty – tak.

Większość Polaków koszty świąt ujmuje w bieżących wydatkach – jeżeli jednak będziemy musieli się zapożyczyć, warto dokonać wcześniejszej analizy ofert i unikać tych skierowanych do osób o złej sytuacji kredytowej. Koszt niewłaściwie wybranej pożyczki może wielokrotnie przekroczyć pożyczaną sumę – nigdy nie podejmujmy więc takiej decyzji bez namysłu i pod wpływem chwili.

Na zakupy do świątecznie ustrojonych supermarketów nie zabieramy dzieci! To bardzo ważne, jeśli chcemy zachować minimalną dyscyplinę finansową.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.