Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Sprawy spadkowe w jednym sądzie UE

SPADEKEUROPEJSKICznF

Nowe prawo może być korzystne dla tych Polaków, którzy wyemigrowali z kraju do większości z państw Unii Europejskiej. Od 17 sierpnia 2015 r. wszystkie sprawy dotyczące spadku po osobie, mającej majątek lub krewnych w różnych państwach UE, będą rozstrzygane przez jeden sąd i według przepisów tylko jednego kraju.

Wprowadzona przez Polskę nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego i Prawa o notariacie wprowadza przepisy zgodne z unijnym rozporządzeniem o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym. Niestety, unijne przepisy nie będą obowiązywały w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii.

Generalną zasadą w postępowaniach spadkowych w pozostałych krajach Unii będzie: „Jeden spadek, jeden sąd, jedno prawo". Poprzednio bywało, że prowadzono w poszczególnych państwach oddzielne procesy, co mogło prowadzić do sporów prawnych i kłopotów w wykonaniu takich orzeczeń.

Kryterium wyboru sądu i prawa do rozstrzygania sprawy będzie "miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili jego śmierci". To miejsce, w którym zmarła osoba zazwyczaj przebywała i w którym znajdowało się "główne centrum egzystencji i interesów życiowych" zmarłego.

W praktyce będzie to oznaczało, że po śmierci obywatela polskiego, mieszkającego np. w Niemczech, właściwym sądem ws. spadkowej będzie sąd niemiecki i to on będzie orzekał według zasad tamtejszego prawa. Oznacza to, że rodzina tego zmarłego będzie niestety musiała załatwiać kwestie spadkowe za granicą.

Będą jednak wyjątki od tej zasady. Sprawa przebywającego za granicą Polaka po jego śmierci będzie mogła być rozpatrywana według polskiego prawa, jeśli takie zastrzeżenie zapisze on w swoim testamencie. Jeśli dokonał wyboru polskiego prawa, a spadkobiercy ustalą, że sprawę powinny rozstrzygać sądy polskie, sprawa spadkowa będzie toczyła się w naszym kraju.

Nowelizacja wprowadza też nowy dokument - Europejskie Poświadczenie Spadkowe (EPS). Ma on pozwolić na szybkie i skuteczne załatwienie transgranicznej sprawy spadkowej.

Prawo wydawania EPS uzyskały sądy i notariusze. Wybór będzie zależał od zainteresowanego. Wysokość opłaty sądowej od wniosku o wydanie poświadczenia europejskiego wyniesie 300 zł, zaś maksymalna stawka taksy notarialnej wyniesie w tym przypadku 400 zł.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.