Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Sprawdź pracodawcę

SPRAWDZPRACODAWCECznF

Według Państwowej Inspekcji Pracy tylko w 2014 roku kwota niewypłaconych pensji sięgnęła aż 171,4 mln złotych. Wynagrodzeń za pracę nie dostało ponad 83 tys. Polaków. Warto więc sprawdzać każde nowe miejsce pracy zanim się tam zatrudnimy.

 Zanim rozpoczniemy pracę

Można np. sprawdzić kondycję firmy, do której się wybieramy, w Biurze Informacji Gospodarczej. W jego bazach można znaleźć dane o ewentualnych zaległościach danego przedsiębiorstwa. Np., znając NIP firmy, możemy sprawdzić przez Internet bazę BIG InfoMonitor. Jednorazowy koszt takiego sprawdzenia to ok. 30 zł. Jeśli takich informacji nie znajdziemy, to możemy liczyć na solidne wypłaty. Jeśli zaś nasz potencjalny pracodawca nie płaci swoim kontrahentom, to może również zacząć nie płacić nam. Ponadto możemy sprawdzić w GUS - też na podstawie NIP - czy dana firma rzeczywiście istnieje w sensie prawnym, czy nie jest w stanie upadłości, lub likwidacji.

Ostatecznie możemy przejrzeć opinie internautów na portalach specjalizujących się w zamieszczaniu ogłoszeń o pracy. Są tam komentarze o różnych firmach, autorstwa ich byłych i obecnych pracowników.

Po rozpoczęciu pracy

Jeżeli już zatrudnimy się w nowej firmie, to także warto monitorować w biurach informacji gospodarczych - czy nasz pracodawca nie zaczyna mieć kłopotów – np. został wpisany do rejestru dłużników. Taki sygnał powinien nas skłonić do oszczędniejszego życia i rozpoczęcia poszukiwań nowej posady.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.