Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Sprawdź dewelopera

SPRAWDZDEVELOPERACznF

Od czasu do czasu przez media przemykają dramatyczne reportaże o nieuczciwych deweloperach, którzy swoich klientów doprowadzają do poważnego zadłużenia i przekraczają kolejne terminy przekazania kluczy do wymarzonego M. Bywa też, że znikają, lub bankrutują – wtedy zostajemy i bez pieniędzy, i bez mieszkania.

Warto więc pieczołowicie przyglądać się wszelkim deweloperom, zwłaszcza jeśli inwestujemy nasze pieniądze w mieszkanie, które jest jeszcze w budowie. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, a zwłaszcza przekazaniem pieniędzy, powinniśmy dokładnie sprawdzić kontrahenta.

Domagaj się odpowiednich dokumentów

Na sam początek żądajmy prospektu informacyjnego. Prawo zobowiązuje deweloperów do sporządzania i udostępniania takiego dokumentu. Prospekt musi zawierać informacje o inwestycji, najbliższej okolicy budowy, konkretnym mieszkaniu i samym deweloperze. Nabywca powinien dowiedzieć się z prospektu o uciążliwych inwestycjach i istniejących już takich obiektach w otoczeniu wybranego mieszkania. Mogą to być oczyszczalnie ścieków i spalarnie śmieci, albo ruchliwe drogi – jeśli już funkcjonują, lub są planowane - bliżej niż jeden kilometr od wybranego mieszkania.

W prospekcie nie powinno zabraknąć także danych firmowych dewelopera – NIP, Regon, adres, czy adresy dotychczas zrealizowanych inwestycji. Istotne jest szczególnie to, że prawo zobowiązuje do umieszczenia w takim prospekcie informacji o ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera i obciążeniach hipotecznych. Z rzeczy oczywistych - taki dokument winien zawierać też warunki finansowania mieszkania, jego cenę, powierzchnię, czy wykaz dostępnych mediów. Już w prospekcie powinny znaleźć się zasady odstąpienia od ewentualnej umowy.

Wszystkie te zapisy są bardzo ważne, bowiem – jeśli okażą się nieprawdziwe, to pozwalają na odstąpienie bez konsekwencji w każdej chwili od zawartej już umowy.

Gdzie uzyskasz wsparcie?

Z tego nie wynika, że nie możemy sami zbadać z kim mamy do czynienia. Można zapoznać się np. z zapisami o firmie zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), lub Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Tam znajdziemy personalia osób mogących zaciągać zobowiązania w imieniu dewelopera, a dotyczy to zwłaszcza spółek. One także zobowiązane są do przesyłania KRS-owi corocznych sprawozdań finansowych, ktore mogą być pomocne w poznaniu kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa. Nie wolno ominąć żądania przedstawienia przez dewelopera dokumentów potwierdzających własność nieruchomości, którą chcemy kupić. Jeśli jednak firma nie będzie chciała przedstawić takiego dokumentu (co od razu musi wzbudzić nieufność), to sami sprawdźmy stan odnotowany w księgach wieczystych, np. na stronie ekw.ms.gov.pl. Natomiast w starostwie można zapoznać się z warunkami pozwolenia na budowę.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.